Трафикът на хора с цел трудова експлоатация е тежко престъпление, което засяга всяка държава, не само България. Това заяви секретарят на Националната комисия за борба с трафик на хора Камелия Димитрова на пресконференция в БТА.
Тя посочи, че само в рамките на ЕС произходът на жертвите е от 137 държави, като рисковете за трафик с цел трудова експлоатация се увеличават именно през наближаващия летен сезон.
Димитрова заяви, че според данни от 2015 г. и 2016 г. общият брой на жертвите на трафик в Европа са били близо 24 000, като повече от половината от тях са били подложени на сексуална експлоатация. На второ място обаче (26%) се нарежда именно трафикът с цел трудова експлоатация.
За разлика от трафика с цел сексуална експлоатация трудовата засяга най-вече мъжете, поясни Димитрова и посочи, че те са 80% от общия дял на потърпевшите.
Като традиционно рискови сектори тя изтъкна селското и горското стопанство, ресторантьорството и хотелиерството, рибарството и др. Най-често сънародниците ни стават жертви на трудова експлоатация в страни като Испания, Чехия, Великобритания, Холандия или Белгия.
По думи на Димитрова България е основно държава на произход на жертви на трафик. През 2018 г. общо 443 сънародници са станали жертви на трафик. 59 от тях са били трафикирани с цел трудова експлоатация, като става въпрос за 47 мъже и 12 жени.
От комисията за борба с трафик на хора изтъкват, че най-често безработицата и безизходицата тласкат хората към поемане на риск и търсене на нерегламентирана работа в чужбина. По тази причина най-уязвими са именно безработните, които живеят в социална изолация.
По думи на Димитрова обичайният профил на жертвата е лице в активна и трудоспособна възраст с ниски квалификации. Често неграмотни лица или такива с ментални проблеми биват подлъгани от фалшиви обещания. С цел превенция се провеждат информационни сесии и трудови ателиета с представители на най-уязвимите групи.
Един от най-устойчивите механизми за въвличане на жертвите и рекламиране на труда на потърпевшите са интернет и социалните мрежи, обясни Димитрова и заяви, че докато се търси евтина работна ръка, ще съществуват и рискове от трудова експлоатация.
От своя страна секретарят на Местните комисии за борба с трафик на хора Любка Костадинова посочи, че у нас има общо десет местни структури, които всяка година заедно с националната комисия организират информационни кампании за превенция на този вид трафик, като голяма част от превантивните дейности са свързани с интернет и сайтовете за запознанства като широко разпространен метод за въвличане в трафик.
Благодарение на тези кампании са обхванати над 6 000 лица, изтъква Костадинова. Тя обаче посочва, че много от пострадалите не се разпознават като потърпевши и не търсят защита на правата си, а това затруднява образуването на досъдебното производство.
По тази причина се провеждат информационни разяснителни и образователни срещи с безработни в активна трудова възраст, хора в неравностойно положение, ученици от 11 и 12 клас, както и продължително безработни или слабо мотивирани за търсене на работа лица.