Министерството на регионалното развитие и благоустройството така и не е завело дело в съда, с което да поиска признаването, че Руската църква в София е на България, а не на Москва, пише в. "Сега".

Припомняме, на 1 ноември миналата година и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска от тогавашния регионален министър Андрей Цеков да предприеме това след изследване на прокуратурата на фактите и обстоятелствата, свързани със собствеността на Руската църква. Държавното обвинение работи по проверката около месец преди това.

Времето на Цеков на поста обаче не стигна за това, а неговата приемничка в МРРБ Виолета Коритарова също не се задейства по случая.

Сарафов посочи, че от МРРБ зависи какви действия ще предприемат. Той обясни, че няма как да се търси наказателна отговорност от министъра за бездействие, защото не става въпрос за негово задължение, а за реализиране на правомощие.

Проверката на държавното обвинение установи, че "с нотариален акт от 23 юли 1997 г. посолството на Руската федерация се признава за собственик на православния храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" и на земята, върху която е построен. Основанието е дарение на земята, строителството на църквата и правоприемство от Руското Царско Дипломатическо агентство. Открит е крепостен акт, издаден на 7 ноември 1898 г., за дарение на "едно празно градско място в София" от Софийското градско общинско управление на Руското Императорско Дипломатическо Агентство в България". Отбелязва се, че имотът се подарява за построяване на църква. Останалите документи по нотариалното дело, въз основа на които е издаден нотариалният акт, не се съхраняват и са унищожени според информацията, предоставена от Агенцията по вписванията на прокуратурата.

Москва: Акт на враждебност са претенциите на София към Руската църква

Москва: Акт на враждебност са претенциите на София към Руската църква

Стана ясно, че храмът отваря врати отново в петък

Прокуратурата счита, че от събраните данни е видно, че по настояване на СССР България се задължава с 2/3 собствено финансиране в кратки срокове да възстанови разрушения от бомбардировки храм. Според подписано съглашение за мир останалата 1/3 от сумата, необходима за ремонтните дейности, трябва да се заплати от СССР. Документи, удостоверяващи изпълнението на задълженията от съветска страна, обаче не са открити.

На 24 юли 2015 г. до Агенцията по геодезия, картография и кадастър-София е подадено заявление за вписване на промени по партидата на сградата и поземлен имот и е отразена промяна в кадастралния регистър на недвижимите имоти - а именно, че обектите са собственост на руското посолство. Това обаче е направено въз основа само на нотариалния акт.

Държавното обвинение посочва, че приложенията към нотариалния акт, както са описани, не могат да се приемат за доказателства за правоприемството, отразено като основание за правото на собственост върху земята и сградата, т.е. относно преминаването на правата между отделните държавни образувания от Руската империя в лицето на Руското Царско Дипломатическо агентство до Руската федерация в лицето на посолството ѝ.

МРРБ дири чия е Руската църква в София

МРРБ дири чия е Руската църква в София

Андрей Цеков на разговор при Сарафов

При проверката не са намерени документи или други доказателства, удостоверяващи строежа на църквата, освен тези за възстановяването ѝ, нито са приложени писмени доказателства за изпълнение на изискванията на закона и на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, регулиращи материята за придобиване на право на собственост от една държава на територията на друга.

Припомняме, през септември 2023 г. България изгони трима руски духовници за шпионаж. Тогава руският посланик у нас затвори храма "Св. Николай Мирликойски Чудотворец" с аргумента, че няма кой да води службите.

Светските власти изказаха също само предположения по статута и начина на стопанисване на църквата, като само от Министерството на правосъдието заявиха, че собствеността трябва да се изследва по-задълбочено.