Само изпълняващият длъжността зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Петър Джелепов и журналистът Симон Милков се явиха на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства около "Исторически парк" на Ивелин Михайлов в Народното събрание.

На заседанието на временната комисия не се явиха изпълнителният директор на НАП Румен Спецов, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов и главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев, председателят на ДАНС Пламен Тончев и главният прокурор Борислав Сарафов.

В началото на заседанието председателят на комисията Цвета Рангелова съобщи, че ДАНС са изпратили на парламента доклад за "Исторически парк" - този доклад е постъпил в секретното деловодство и е на разположение на депутатите.

Изпълняващият длъжността заместник-председател на КФН Петър Джелепов съобщи, че има съмнения за нередности при продажбата на акции на "Исторически парк". Три сигнала са подавани от комисията към прокуратурата - от 2019 до главния прокурор, и от 2021 и 2022 г. до апелативна и областна прокуратура във Варна. По данни на КФН в търговския регистър трима са акционерите.

"Съмненията на комисията са, че лицата са въвеждани в заблуждение относно това, че всъщност те не увеличават със своите вложения и своите акции капитала на дружеството, а всъщност закупуват акции от вече съществуващи акционери. Те няма как да добият тази доходност на дружеството, която се обещава", обясни Джелепов.

Комисията за "Исторически парк" иска да изслуша Спецов, Сарафов и Калин Стоянов

Комисията за "Исторически парк" иска да изслуша Спецов, Сарафов и Калин Стоянов

Ще бъде изискана информация от НАП и КФН

На заседанието временният председател на комисията Цвета Рангелова от "Възраждане" изгони журналистът на Симон Милков от "Безпартиен" заради грубо и арогантно поведение към бившите народни представители от "Величие". Рангелова даде и 10 минути почивка, за да се успокоя страстите.

Изслушването на Милков пред комисията все пак се състоя, като той твърди, че около Ивелин Михайлов има обръч от фирми, в които има 48 дружества. Той изброи голяма част от тях.

По думите му от пет години "Исторически парк" е във фактически фалит. До 2022 г. е трябвало да бъдат завършени четирите етапа от проекта, а е завършен само един, първият. Никаква посещаемост няма на парка.

Според Симон Милков освен финансова пирамида и обръчи от фирми около Ивелин Михайлов, създаденото от него е и секта, свързана с сциентоложката църква. Според свидетелството му самият Ивелин Михайлов няма нито един лев и не разполага със сметки и финанси на свое име. 

Всички кметове на Ветрино ги е страх от Ивелин Михайлов, той се движи с 10-15 души охрана, джипове големи и мощни. Самият Михайлов владее над 450 дка общинска земя. На практика цялата земя около Исторически парк е била общинска и е изкупена, но и дарена, както или предоставена за ползване. Милков поиска от депутатите да се проверят разрешенията, включително от РДНСК, които да удостоверят дали постройките са безопасни. За пълно превземане на община Ветрино, включително и на мнозинството в Общинския съвет, твърди Милков. Също така архитектът на Ветрино бил архитект и на самия парк, макар и подписът му да не стои под документите, а подпис от община Аврен.  

Редица имена спомена Милков, включително и това на Силвия Попова, съпруга на дългогодишния кмет на Пазарджик Тодор Попов, която според него е в съдружие със съпругата на Ивелин Михайлов.

"Знаете ли коя е Стефка Стоименова - жената на Весо Дебелия - финансовия неофициален директор на Георги Илиев?", каза той и посочи, че разполага със смъртния й акт. По думите му тя е починала в "Исторически парк". "Незнайно как руски гражданин придобива нейните активи", добави още Милков - Денис Сергиев, който пък ръководел охраната на виден руски олигарх.

Също сред споменатите имена е това на Генадий Атанасов, лидер на ПП Свобода, която от Варна станала мандатоносител на партията на Васил Божков. 

Анатоли Савов, директорът на "Исторически парк" - може би е най-богатият адвокат в България, но се е облагодетелствал от схемата и лично Румен Спецов.

Кметът на Ветрино има апартаменти, къщи, вили във Варна и Варненско, въпреки заплатата си от 2900 лв. месечно, твърди Симон Милков.

Той разказа, че е подавал редица сигнали, но вместо да търсят тези, срещу които се подават сигналите, го викат на разпити в съответните институции. Милков се оплака, че е подложен на психологически натиск от хората на Ивелин Михайлов, включително и заяви в началото на изслушването си, че само вчера е получил десетки имейли и съобщения със заплахи, че ще извадят за него секс компромати. Всички хора, които работят с него по разследването, са заплашвани.

"Бях наречен педераст, бях наречен наркоман. Стигнаха да ми обявят цена от 7000 лв. във "Фейсбук" за адреса, на който пребивавам във Варна.

Симеон Милков се обърна към депутатите, заявявайки, че нищо не може да се очаква от институциите, особено от варненските. Няма вариант да се случи нещо във Варна по разследването, медиите също са под контрола на Ивелин Михайлов, отговори Симон Милков на въпроси дали може да се говори за държава в държавата. 

Комисията за "Исторически парк" не притеснява Ивелин Михайлов

Комисията за "Исторически парк" не притеснява Ивелин Михайлов

Иронично я обяви за уникално явление, тъй като обединила различни партии

Йоан Запрянов, разследващ журналист от "Капитал", също разказа за схемата на идеолога на ПП "Величие". Той обясни, че от 2019 г. разследва "Исторически парк" и Ивелин Михайлов. Тогава самият парк бил само строителна площадка, но разбрал как се набира капиталът.

Йоан Запрянов се е запознавал с различни аспекти за строежа на "Исторически парк", което описа като "понци схема"(финансова структура, при която стари задължения се изплащат с нови средства), която се финансира чрез всевъзможно прехвърляне на пари в кеш от хора, които искат да инвестират, но средствата им не стигат до юридическите дружества. Той разбрал още, че акциите за строежа на "Исторически парк" се продават и за участие в него задължително трябвало да се купи пакет акции на стойност 200 000 лв. Това обаче било в сериозен разрез със Законна за публично предлагане на ценни книжа. Ако това нещо е работило и ако има фактическо публично предлагане и набиране на средства, но юридически не се води такова предлагане, въпросът е защо всяко дружество не набира пари по този начин - без отчетност, без заплащане на данъци и без защита за инвеститорите, запита Запрянов. Лично на него му предлагали да си закупи акции за 300 лв.

Йоан Запрянов добави, че през 2024 г. се запознал с човек, който използвал схема, прилагана преди години - теглят се множество потребителски кредити и те отиват директно в Ивелин Михайлов или в посредник - Румен Янков. Запрянов не вярвал, че тази схема още съществува - да се теглят повече потребителски кредити, тъй като има Централен кредитен регистър. Когато се изтегли кредит, са нужни 14 дни, за да се обнови досието в регистъра. Това била основата, чрез която се финансирали "Исторически парк" и всички дружества на Михайлов. Били изтеглени 4-5 кредита на стойност над 180 000 лв., като още около 6 души изтеглили кредити, за да стигнат до 1 млн. лв., разкри Запрянов. Той изтъкна, че Ивелин Михайлов частично е спазвал обещанията си да покрива теглените от други хора потребителски кредити.

Понци схемите неминуемо се сриват, защото в един момент разходите са много повече, отколкото приходите. Този момент наближава, или вече е настъпил и съвсем скоро ще се срине самата понци схема, акцентира Запрянов. Всеки, който иска да излезе от тази схема, трябвало да докара нови хора, които да влязат в схемата на Ивелин Михайлов - в така наречения пирамидален момент в схемата на идеолога на "Величие".

Запрянов добави, че Ивелин Михайлов преминал на идеята "каквото падне във взаимния фонд в кеш" чрез схемата за кредити. Акционери се набирали на всевъзможни събития, чрез други компании, уточни той.

Йоан Запрянов напомни още, че през 2020 г. е направил последващ репортаж по темата "Исторически парк", като жители на с. Неофит Рилски му обяснили, че там е имало много заселени нови хора със странни обичаи. Запрянов сподели, че го е преследвал моторист, като до неговата кола имало друг човек, който ги преследвал по магистралата. Той е получавал и предупреждение от свои източници, че са ги последвали до Варна, като там се видял с последния кмет на Ветрино - Георги Андреев. Той определи това, което се случва в "Исторически парк" и в с. Неофит Рилски, като държава в държавата.

Запрянов разказа още за имотите в село Неофит Рилски. Хората, които живеели там, започнали да получават обаждания, почнали да се паркират коли, да им се намеква, че имотите трябвало да бъдат продадени. Това, което със сигурност знае Запрянов, е, че над 10 имота в селото са придобити чрез обстоятелствена проверка.

Йоан Запрянов посочи, че съпругата на Ивелин Михайлов - Вася Михайлова, е една от най-имотните жени в България. Той обеща да внесе всички документи, които има, на вниманието на народните представители във временната комисия.

Запрянов уточни, че всички хора, които отишли да говорят за "Исторически парк", го правили с условието да не се разкрива самоличността им. Причината - страхуват се за живота си.

Йоан Запрянов разкри, че има информация и за агент на ДАНС, който покрива сигналите срещу Ивелин Михайлов. Не може обаче да каже името на човека.

Ивелин Михайлов ожали края на Исторически парк

Ивелин Михайлов ожали края на Исторически парк

"Паркът и всичко, което правя, е към своя край"