Около 4 млн. души са пряко засегнатите хора от хакерската атака. Преки, непосредствени и тежки последици не изглеждат вероятни. Това обяви говорителят на НАП Росен Бъчваров пред Нова телевизия по повод хакерската аката, довела до изтичането на данните на близо 5 млн. души.
Вероятността с данните да се случат хипотези като теглене на кредити са много малко, увери говорителят на НАП и призна, че пробитият сървър не е изрично деклариран като критична инфраструктура.
Текат проверки в четири направления - одит, външен екип, който да оцени базата данни, извършват се проверки и специализираните служби работят, за да оценят уязвимостта на системите.
Бъчваров изтъкна, че е конструирано и едно приложене на НАП, с което може да провери дали личните му данни са открадните и какво да направи. Това съпоставя не само изтеклата информация, но и с информацията в сървърите на НАП. С приложението хората могат да проверят възможно най-рано дали са били част от хакерската атака, поясни говорителят на НАП.
На въпрос виновен ли е Кристиян Бойков и защо бе освободен от ареста с мярка за неотклонение "подписка", Бъчваров отбеляза, че това вероятно ще прецени съда и не е той подходящият човек, който може да се произнася по вина.
Той допълни, че най-важният въпрос е какво могат да направят хората, които подозират, че са изтекли техните лични данни.
В студиото на Нова телевизия главният редактор на kaldata.com Светлин Желев посочи, че хакерите се опитват да търгуват с такава информация. Кой има изгода от такова нещо и защо се случва сега, запита Желев.
Той вярва, че службите ще го разгадаят, но целия случай с хакерската атака бил като "сценарии на филм, който можем да го видим някой ден".
Припомняме, че вчера стана ясно, че хакера Кристиян Бойков е освободен с мярка за неотклонение "Подписка".
Вчера на 20-годишния Кристиян беше повдигнато обвинение за киберпрестъплението, след като той беше задържан на работното си място.
Беше установено, че младежът е пробил и сайта на МОН преди 2 години.
По повод хакерската атака премиерът Бойко Борисов заяви, че в Бъгария има уникални вълшебници в IT сферата и трябва хакерите да работят за държава.
coco7
на 19.07.2019 в 12:58:49 #3Как може едно ЕГН да е защита срещу крадене на имоти и фирми? Ами Агенцията по вписванията да осигури по една парола на всяко лице. Тогава и нотариус няма да може да ти открадне имота или фирмата.
Avatarx
на 19.07.2019 в 12:24:22 #2posredstven, както никога си прав
posredstven
на 19.07.2019 в 10:34:01 #1Хареченето на много пари за няма нищо трябва да има последици. Това не е само НАП , не само тол таксите, не само магистралите които пропадат след месец, а и много други. Само че населението спи , и още не ви търси сметка