Обвинената д-р Мирослава Кадурина оказвала натиск върху свидетели, като ги заплашвала с уволнение. Това стана ясно по време на брифинг с говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, наблюдаващия прокурор Генка Брезашка и надзорния прокурор Начев.
По-рано днес бе съобщено, че Военноокръжна прокуратура е внесла в съда обвинителен акт срещу бившия шеф на Военномедицинска академия генерал Стоян Тонев за допустителство и сключване на неизгодни договори. Обвинителен акт е внесен и срещу Мирослава Кадурина – за престъпление по служба и длъжностно присвояване.
Стана ясно, че е имало среща, на която Кадурина събрала екипа и ги заплашила с уволнение. Въпреки това работещите при нея все пак са били на разследването.
На брифинга беше уточнено, че при старта на разследването Кадурина все още е упражнявала работата си, така че тези, които са работили с апаратурата, за която се сочи в обвинението, са били нейни подчинени.
Разследването е обхванало 10-годишен период. Прокурорите и следователите са изпитали затруднения не само заради заплахите срещу свидетели, но и защото са били изготвени изключително сложни експертизи.
Досъдебното производството е образувано през януари 2015 г. след получен сигнал. Направена е предварителна проверка и е изготвен одитен доклад. Самото разследване е продължило 16 месеца, като в този период са разпитани около 70 свидетели и направени 9 експертизи.
Генерал Стоян Тонев съзнателно е сключил договор за отдаване под наем на медицинска апаратура на изключително ниски цени. В рамките на 10 години тази апаратура е използвана не за пациенти на Клиниката по дерматология и венерология към ВМА, а за пациенти на дружеството „Дерма прим МК” на д-р Кадурина.
Наблюдаващият прокурор Брезашка изтъкна, че изцяло е бил използван материалният ресурс на ВМА от д-р Кадурина.
Обвиняемите се ползват с добро име в обществото, подчерта представителката на държавното обвинение. Тя обаче изтъкна, че не следва да има недосегаеми, независимо от служебното положение, което заемат.
Припомняме, ген. Тонев след пенсионирането си от ВМА стана зам.-кмет на София, а впоследствие депутат от ГЕРБ и шеф на здравната комисия в парламента.
За престъпленията в обвинителния акт наказанията са до 10 и до 20 години лишаване от свобода.
Румяна Арнаудова уточни, че категорично прокуратурата не правела „лов на вещици”. Прокуратурата работела с доказателства, изтъкна тя.
Стана ясно още, че за деяния, извършени в другите клиники във ВМА, има отделни производства, по които обаче няма обвинени.