Видеонаблюдението в няколко изборни секции на 27 октомври, е показало нердности в действия на секционните избирателни комисии. Това съобщава БНТ, като представя свое разследване.
В една от секциите в Гърмен, например, има разминаване между записа и отбелязаното в протокола, като се засягат няколко партии. За една от тях са вписани 100 гласа повече от обявените във видеозаписа - според официалния документ, качен на сайта на ЦИК.
Откъде идват разминаванията от записа, така и не се разбира. По време на броенето присъства човек, когото наричат Краси. Такова име в официалния протокол като наблюдател не е вписано. Една от партиите не е доволна от броя на гласоподавателите, които са я подкрепили: нужни са повече от 300 гласа, се чува още от записа.
В РИК-Благоевград нямат сигнал за проблеми в секцията в Гърмен и не могат да разпоредят повторно броене на гласовете.
В една от секциите в Русе пък от записа се разбира, че са изхвърлени бюлетини от машините. Машината печатала бюлетини само с преференция, без номер на партията, а комисията не знае как да впише в протокола тези бюлетини. Вписани са 77 машинни бюлетини. Като част от тях попадат в графата "Не подкрепям никого", за да излезе бройката на комисията.
В Монтанско заради сгрешен протокол, комисията в Медковец предала резултатите последна. "Бяха попълнили на мястото на машинно гласуване хартия, на местото на хартиено гласуване - машина. Бюлетините са ги броили общо", обяснява говорителят на РИК-Монтана Петко Петков.
Комисията била повикана, за да си преправи протокола. Област Монтана е сред регионите, които последни предадоха изборните книжа в ЦИК.
Централната избирателна комисия не може да направи нищо при всичките съмнения и доказателства, които се вадят за пренаписани изборни резултати. "При нас няма бюлетини, не се отварят чували и не се брои", обясни председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова.
Нейкова обясни процеса - изборният резултат се установява в СИК, която брои, този протокол се приема в РИК и ако се установят много несъответствия или грешки, РИК може да извърши повторно преброяване. "Само в РИК може да се установи дали има на 100% съответствие между протокола и действителните бюлетини", посочи Нейкова. Имало е и такива случаи назад във времето.
Централната избирателна комисия въвежда повторно само данните от протоколите и следи за грешки направени при въвеждането в РИК. Така, според Камелия Нейкова, реално много очаквания към ЦИК реално не са облечени в законови правомощия.
В ефира на БНТ зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева също коментира съмненията за нарушения след кадри от видеонаблюдението: "Законодателят не предвиди възможност и право нито на РИК, нито на ЦИК, когато установят грешки в резултат на попълването на протоколите да имат право да коригират протоколите на СИК."
Тя посочи, че видеонаблюдението е въведено с промени в Изборния кодекс, които не са обсъждани с Централната избирателна комисия. Матева каза още, че, ЦИК има предложения, които нито са разглеждани. Тя посочи като процедурата за назначаване на членовете на секционни комисии и синхронизирането на регистрацията на партии и коалиции.
Росица Матева също отбеляза, че видеонаблюдението е трябвало да има и дисциплиниращ ефект за членовете на СИК, като допълни: "За съжаление виждам, че изобщо не се притесняват да извършват нарушения на Изборният кодекс, някои граничещи с престъпления. Има санкция за нарушения на разпоредбите му - глоба."
За казуса с гласовете на "Величие" тя не смята , че това е опасно за доверието на избирателите към изборния процес. Според Матева установяването на несъответствията в гласовете не означава, че те трябва да се пренасят механично. "Но едва ли са само за "Величие". Съвсем е възможно да се балансират нещата, включително да се увеличи тази разлика, която е необходима на тази партия, за да влезе в парламента", каза още тя.
На въпрос дали има предложение видеозаписите да служат като основа на редакцията на протоколите при установени несъответствия Матева отговори, че това трябва да се обмисли много внимателно, защото при 11 626 секции с видеонаблюдение в страната, трябва да има физическо време да се прегледат всички записи. "Ако те се преглеждат и служат за корекция, не могат да бъдат обявени резултатите за 4 дена, трябва да има време да бъдат прегледани протоколите и да бъдат коригирани", добави говорителят на ЦИК.
Ако вижда нередност в изборите, президентът може да сезира Конституционния съд. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев по повод критиките на държавния глава към вота на 27 октомври.
Той отбеляза, че на президенте е предложен доклад, на базата на който да вземе своите решения. По думите му от МВР и от ДАНС са представили доклади, които са адресирани до президента, до Народното събрание и до Министерския съвет, в които са дали пълен отчет за дейността си по време на изборите.
На базата на този доклад трите институции ще имат възможност да вземат своите решения, отбеляза Главчев. Премиерът отбеляза, че според ПАСЕ изборите на 27 октомври са конкурентни и ръководени професионално от изборната администрация.
Според него кадрите от видеонаблюдението в някои секции са притеснителни. Той поясни, че в СИК-овете има представители на всички партии, но там няма представители на изпълнителната власт. Ако има нещо нередно, образувано е досъдебно производство относно кадрите между впрочем, допълни Главчев.
Министър-председателят изтъкна, че това са били най-охраняваните избори до сега. Най-много отговаряхме на сигнали, най-много досъдебни производства има, най-много предупредителни протоколи има - подписани и издадени. На последните избори 3300 машини са проверени, каза още той.
Касиране на вота поиска партията "Величие", която не успя да влезе в парламента заради липсата на 21 гласа.
БСП настоя за бърза реакция от страна на прокуратурата спрямо многобройните сигнали за манипулиране на вота, за фалшифициране на бюлетини, дописване на гласове, за принудителен, контролиран и купен вот след предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. Такава позицията изпратиха социалистите до медиите.
Вчера президентът Румен Радев направи своя коментар за изборите, като констатира, че обявяването на официалните резултати вместо да внесе успокоение в обществото, е предизвикало напрежение.
Вечерта на 27 октомври кандидатът на БСП Наталия Киселова обясни, че партията извършва своето паралелно преброяване и ще излезе с позиция и коментар едва след приключване на този процес, но в позицията никъде не става дума за това преброяване и какви са резултатите от него.
Legalen
на 02.11.2024 в 13:31:33 #1Служебното правителство изпълни успешно всички свои ангажименти по организационно-техническата подготовка на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г., съобщава публичният отчет на правителството…“Не може да бьде и иначе! Защо ли? Защото ние не сме някаква си Грузия или пьк Молдавия! За нас даже нямаше не един, а даже и половин ред из медиите на приятелските дьржави , че изобщо сме и имали избори. А Грузия я натиснаха от всички страни, даже и Дьржавния департамент открито заяви че подозира! Подозира и почти се сьмнява!!! Та нека да се гордеем а не да хленчим. Изборите бяха честни! С езика на висшата математика: по-честни, от всяко честно, колкото и да е честно то!