Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание.

Не може да има нито купена, нито насилена демокрация. Приемем ли това за нормално, означава, че сме се отказали от самата идея за народовластие.

Това заявява в своя позиция тази сутрин президентът Румен Радев по повод обявяването на официалните резултатите от изборите за Народно събрание вчера от Централната избирателна комисия. До седмица се очаква и свикването на първото, учредително за 51-вия парламент, заседание.

В позицията си Румен Радев констатира обаче, че обявяването на официалните резултати вместо да внесе успокоение в обществото, е предизвикало напрежение.

Остават отворени въпросите и за честността на вота, смята държавният глава, който задава следните въпроси:

- Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?

- Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй? Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?

- Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?

Президентът Румен Радев очаква "убедителни" отговори от служебното правителство на Димитър Главчев, по-конкретно от Министерството на вътрешните работи в лицето на Атанас Илков, както и от службите за сигурност.

Припомняме, че вчера Димитър Главчев в началото на редовното засдание на Министерски съвет отчете нормално протичане на изборния процес, както и прозрачни и честни избори. Главчев дори се позова на доклада на международните наблюдатели от ПАСЕ

Румяна Дечева: Трябва да знаем кой купува гласове и срещу кого са сигналите

Румяна Дечева: Трябва да знаем кой купува гласове и срещу кого са сигналите

Различното от предишните избори е наглостта, с която се пазарува обществено съзнание

Отговорът на Делян Пеевски не закъсня. Един час след призива на държавния глава Румен Радев отново с писмена позицията Делян Пеевски се присъедини към апела на президента и поиска отговорните институции да изнесат всички данни и факти за проведените парламентарни избори в неделя, 27 октомври. Призива си Делян Пеевски отправя като "лидер на ДПС, представляващ близо 300 000 избиратели - българи, турци, помаци и роми".

Делян Пеески също усеща нарастващата тревожност и недоверие, които се дължат според позицията, от нарочно нагнетяване на напрежение в публичното пространство на фона на мълчанието на институциите, които "не правят необходимото да осветят фактическата ситуация". А и са останали без отговор въпроси за сенките на "ала-бала на изборите", скандалите с кодове, флашки и машини и търговия с гласове и влияние".

С всеки изминал ден Йотова става все по-голям песимист, че ще има правителство

С всеки изминал ден Йотова става все по-голям песимист, че ще има правителство

Посегателството към изборите е посегателство и към националната сигурност

Припомняме, в деня на изборите вътрешният министър в служебното правителство на Димитър Главчев, Атанас Илков докладва за рекорден брой сигнали и операции на МВР по пресичане на купения вот. Две седмици преди изборния ден МВР започнаха масирана кампания с ежедневни операции в различни области на страната. Информацията от тези операции обаче бе оповестявана като данни, но самите схеми не бяха разкривани. Още в началото на предизборната кампания Атанас Илков заяви, че имена на политически партии няма да оповестява, тъй като това му е забранено от закона. Така вътрешният министър отговори и на изричното искане за яснота в президентството по време на среща, организирана от Румен Радев конкретно за честността на вота.

Сваляне на политическото напрежение и честни и прозрачни избори с акцент именно върху купения вот пък поиска Румен Радев от Димитър Главчев, когато му връчи мандата за съставяне на второ служебно правителство. Самото назначаване на второто поред служебно правителство се спъна именно във фигурата на вътрешния министър, заради който и държавният глава не издаде указ за служебно правителство на Горица Грънчарова-Кожарева. Въпросният вътрешен министър Калин Стоянов пък стана кандидат от листите на ДПС - Ново начало, а на 27 септември бе избран и за депутат.