Състав на специализирания наказателен съд взе най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" за афганистанеца Бахир Янурал, който бе обвинен за подпалване на Българското знаме в центъра в Харманли и в хулигански действия -хвърляне на камък срещу полицай.
Съдът не взе под внимание защитната теза на Янурал, който твърдеше, че бил взел знамето с цел да го запази и в това време някой друг го дръпнал от ръцете му го хвърлил в огъня. Съдът счете за достоверни свидетелските показания на Петър Христов и Георги Георгиев, които свидетелстват, че са възприели деянието му - хвърляне на знамето, като достоверни.
Освен това съдът счете, че има опасност лицето Янурал да се укрие и да извърши друго престъпление. За склонността му за неспазване на правилата свидетелстват собствените му показания, дадени при интервю в рамките на мигрантския център в Харманли пред служител на Държавна агенция за бежанците. Пред него той признал, че е пресякъл нелегално границата ни с помощта на трафиканти.
Освен това при задържането му на ГКПП Калотина се е представил със самоличност, различна от собствената му.
Съдът взе под внимание и решение от 13 октомври 2015 година, съгласно, което е отхвърлена молбата за предоставяне на международна закрила. Изводът, който се прави там, е че той спада към категорията икономически мигрант, а не политически бежанец. Освен това, крайната цел на неговото пътуване е Франция, и е налице желание за напускане на страната и избягване на изтърпяване на наказанието.
Георги Георгиев, Петър Христов и Метин Мустафа са свидетелствали за акта на хвърляне на знамето. Твърденията на Георгиев и Христов се потвърждават от показанията, дадени от свидетеля Мустафа.
Калин Близнаков, прокурор от специализираната прокуратура уточни, че обвиняемият Янурал е свалил българското знаме на земята и след това го е хвърлил в горящ наблизо огън. Той е разпознат категорично от няколко полицейски служители, уточни Близнаков.
По думите му именно Янурал е свалил знамето от пилон, който се е намирал пред столова в бежанския център. Лицето отрича всички обвинения като твърди, че е свалил знамето, за да го запази.
Стана ясно още, че прокуратурата няма информация от къде се е появил този постоянен адрес на лицето в Суходол, тъй като то нямало никакви документи, а от материалите по досъдебното производство няма данни той да има постоянен адрес в България. Близнашки уточни, че срещу Янурал са повдигнати обвинения по чл. 108 и чл. 325 от Наказателния кодекс.
Според текста на Закона:
Чл. 108. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 1989 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология или насилствено изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който по какъвто и да е начин опетни герба, знамето или химна на Република България, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба до три хиляди лева.
Чл. 325. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който извърши непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, се наказва за хулиганство с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание.
(2) Когато деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта или представител на обществеността, изпълняващ задължения по опазване на обществения ред, или когато то по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм или дързост, наказанието е лишаване от свобода до пет години.
(3) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Когато деянието по предходните алинеи е извършено повторно, наказанието е: по ал. 1 - лишаване от свобода до три години; по ал. 2 - лишаване от свобода от една до пет години.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Когато деянието по ал. 1 и 2 представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години.
Мярката може да бъде обжалвана на 6 декември от 10 часа.
nikki-m
на 27.11.2016 в 18:13:30 #1Зравейте, аз съм изгряваща интернет певица. Казвам се Никки М. и правя пародиини песни. Изтеглете новата ми песен "Дивачка" с участието на Мани Д. от този линк: http://hyperurl.co/Divachka-NikkiMani