Сачми и отломки от такива са намерени в тялото на убития на 7 ноември български граничен полицай на граничната бразда с Турция. Следствен експеримент, проведен от Националната следствена служба, показва категорично, че изстрелът е произведен отвъд оградното съоръжение и по-конкретно през дупка, направена в него, най-вероятно от каналджии.
Това сочат данни от следствен експеримент, извършен на мястото на инцидента. Те бяха представени на брифинг от началника на отдел "Криминалистика" в НСлС Даниел Цонков.
"Следственият експеримент установи по безспорен начин, че изстрелът срещу граничния полицай е произведен директно срещу него с гладкоцевно оръжие през загражденията от турска страна. Граничният полицай е бил непосредствено до направения отвор в телената ограда, като след това са произведени още няколко изстрела по направление на автомобила на Гранична полиция и стрелците са се оттеглили навътре към територията на Република Турция", каза Цонков, отхвърляйки възможността да е ставало въпрос за хаотична стрелба.
Българските следователи са нямали възможност да проведат оглед от турска територия, от където е бил произведен изстрелът, затова няма категоричност в това от какво разстояние е било стреляно.
Заради осколки, получили се при преминаването на сачмите през оградата, няма и яснота и колко изстрела са били произведени.
"Към момента няма установени данни за навлизане в българска територия. Изстрелите са няколко, с гладкоцевно оръжие. Тъй като проектилите на боеприпаса от това оръжие са преминали през телената ограда, пораженията са не от цели проектили, а фрагменти от проектили, тъй като преминавайки през съоръжението, са се раздробили. Това представлява пречка да се установи броят на произведените изстрели."
Няма навлизане на българска територия, препотвърди още началникът на криминалистите в Националното следствие. Така той опроверга думите на началника си Борислав Сарафов преди дни, според който братята, убили българския граничар, навлезли на наша територия, за да се опитат да убият и военния, придружаващ загиналия полицай.
"Няма такива данни към следствения експеримент. Не са установени такива данни. Мога да говоря само за самите действия, проведени при следствения експеримент", отговори на въпрос на News.bg той.
Какво се е случило във фаталната нощ според разследващите - граничният полицай забелязва направения отвор в оградата, слиза от автомобила, доближава се до него, като веднага след това е произведен изстрела, даде хронология Даниел Цонков.
Убитият граничар не е стрелял. Произведени са изстрели от военния служител, който е бил част от патрула.