бъдещата пленарна зала, схема ЦИК

11 юли ще е първият работен ден на 40-тото Народно събрание. Днес президентът Георги Първанов подписа указа за свикването на новия парламент.

Така държавният глава утвърди датата, посочена миналата седмица от заместник-председателят на БСП Румен Петков, като последен възможен срок - според левицата, за конституиране на Народното събрание.
Припомняме, по Конституция срокът, с който трябва да се съобрази държавният глава, е 30 дни след провеждането на изборите, или в конкретния случай - 25 юли.

Като относително спокойна и демократична определи Първанов изборната кампания.
Той обаче препоръча дискусията по някои спорни въпроси около изборите, включително и за системата за разпределение на гласове Д’Онт, да се проведе сега.

Днес членовете на ЦИК официално връчиха на държавния глава документите с изборните резултати.



Колкото по-широка е управляващата коалиция в следващия парламент, толкова по-добре за страната ни, заяви междувременно министър-председателят Симеон Сакскобургготски.

Той уважи празника на МВР и присъства на парада на представителните части на площад “Батенберг”.

По неговите думи да бъде премиер на всяка цена не отговаря на интересите на България.

Сакскобургготски бе категоричен, че служи именно на интересите на страната си, но пропусна да отговори на въпроса на какви компромиси е склонен, за съставяне на стабилно управляващо мнозинство.



Бисер Троянов Има нужда от изцяло нов избирателен закон и промени в изборното законодателство. Това заяви говорителят на ЦИК Бисер Троянов след срещата на ръководството на комисията с президента Георги Първанов.
Той даде за пример, че трябва да се увеличи изискваният брой от 20 желаещи да гласуват в чужбина, за да се открие секция и да се конкретизира знакът, с който се гласува в интегралната бюлетина.

Изводът на комисията е, че изборната томбола е неудачен вариант за увеличаване на избирателната активност.
По думите на Троянов би било удачно да се регламентира начинът, по който да се повиши избирателната активност по друг начин.

Би трябвало следващото Народно събрание да помисли добре и да приеме основен изборен закон, в който да бъдат определени основните принципи далеч преди конкретния избор.
На първо място трябва да се засили наказателната репресия, като се предвиди възможността на всеки да бъде търсена наказателна отговорност, ако гласува повече от веднъж, а второ – да се ограничат случаите, при които това може да се случи, заяви Троянов, цитиран от “Дарик радио”.