Това е драматично изостряне на отношенията между две съседни държави, които притежават ядрени оръжия. Това се посочва в коментар на Би Би Си.
Въпреки че имаше очаквания, че Индия може да предприеме някакви военни действия, интензивността на ракетните атаки по територията на Пакистан изненада мнозина.
Индия твърди, че някои от местата, които е бомбардирала, са били свързани с терористи и те не са били насочени срещу пакистански военни обекти.
Пакистан се закани да отвърне на удара, а характерът и целите му ще определят обаче контрареакцията на Делхи.
И двете страни смятат, че могат да овладеят ескалацията, но напрежението е високо и е трудно да се предвиди ходът на евентуалния военен конфликт.
В миналото САЩ и други държави се намесваха, за да ги обуздаят.
След като фокусът на администрацията на Тръмп е пренасочен поради други глобални проблеми, предстои да видим колко бързо Вашингтон ще се намеси за деескалация.
Политическите лидери и в двете страни ще искат да покажат на обществеността си, че са действали решително, и да обявят победа.
Те са поели огромна авантюра.
bozia-ivanov
на 08.05.2025 в 08:02:53 #2Малко повече за конфликта иницииран от наглосаксите,с оглед оказване натиск на предстоящите преговори на пиндосията с Индия за закупуване пиндосовски стоки и с Китай за тарифите.Кашмир,въпросния спорен регион,останал като наследство след махането от там на мелкобритите като колонизатори 1947 г.,сега се контролира 45% от Индия,35% от Пакистан и 20% от Китай. Примечательный момент: конфликт между Индией и Пакистаном начался во время 4-х дневного визита в Нью-Дели вице-президента США Ди Вэнса. По сути, он дал старт управляемой гибридной войне, которую англосаксы могут модерировать с прицелом на формирование "Большого Афганистана", направленного, прежде всего, против Китая, а также России. В пользу этого говорит и резкая активизация поддерживаемых англосаксами исламистов. Като тук са замесени и интересите на още много играчи и то с противоположни цели. В то же время помимо Трампа и его команды свою игру в регионе ведут британцы, левые глобалисты и часть европейских элит, у которых совершенно иное видение будущего и мира, и самих США. И для которых не является секретом, что затяжная война между Индией и Пакистаном грозит неприятностями нынешнему режиму Украины, т.к. Пакистан – через свои заводы (в т.ч. с китайским оборудованием) и посредничество Чехии – в настоящее время является главным поставщиком артиллерийских снарядов для ВСУ и продолжения славянского кровопролития. А и е много по—лесно да се решават вътрешни проблеми(неизбежния крах на икономическия глобалистичен модел чрез изнасянето им навън,или война и то световна даже).
bozia-ivanov
на 07.05.2025 в 11:34:43 #1Тоя конфликт,поставен първоначално с разделянето навремето на Индия на няколко части,като Индия,Пакистан и др.,от наглосаксите и сега се подбужда отново от тях.Въобще наглосаксите са характерни с техните подлости и провокации,верни на принципа разделяй и владей и то от векове.И не само в геополитиката,но и в икономиката.Като пример там е учението на А.Смит,смятан за един от гурутота на съвременния либерализъм с неговите свободен пазар,ненамеса на държавата в икономиката и фритрейдърство.Но къде е измамата и подлостта—отначало още от 1600 г.,та до средата на 19—ти век,времето когато Англия става икономическа и геополитическа империя,действат точно обратните на неговите постулати,а именно,високи митнически тарифи,стигащи до 60% в 1820 г. и никаква свободна търговия,а протекционизъм и А.Смит даже е бил забранен.И чак след като резултат от тая политика става развита в промишлено отношение страна,падат митата под 20% и започва възвеличаване на А.Смит като гений и да се натрапва на другите.И сега пиндосовския риж клоун чрез увеличение на тарифите се мъчи отново да опровергае “гения” Смит,като на тая тема има и публикации даже. «Donald Trump versus Adam Smith» («Доналд Трамп против Адам Смит»)—автора с либерални възгледи Д.Хендерсон (David Henderson) явно преживява,че Трамп отрича А.Смит,а ако му се отдаде да удържи победа над привържениците на глобализма,то в програмите по икономическо образование в много страни на света ще настъпят сериозни изменения,не в полза на величания А.Смит…..