Проектантът на т.нар. летен сарай на Ахмед Доган на Росенец - Калин Тихолов, обжалва пред съда решението за вписване на ивицата до резиденцията като плаж в кадастралните карти. Toва съобщават от "Да, България".

Темата за плажа, който не фигурира като такъв "на хартия" и до който бе отрязан достъпът за гражданите, привлече медийното и обществено внимание след акцията на Христо Иванов на Росенец.

Общинският съветник от Демократична България в Бургас Димитър Найденов предприе редица действия, сред които и искане ивицата да бъде нанесена на кадастралната карта като плаж. На 5 ноември 2020 г. Службата по геодезия, картография и кадастър (СГКК) - Бургас издаде заповед за изменение на кадастралната карта и регистри и вписване на ивицата като "крайбрежна плажна ивица" с трайно предназначение на територията като "защитена".

Въпреки решението обаче вписването на плажа в кадастралните карти все още не е факт. След запитване от Димитър Найденов защо се бави изпълнението на заповедта на началника на СГКК-Бургас от службата отговарят, че "в законоустановения срок срещу нея е постъпила жалба".

Плажът в Росенец вече със свободен достъп

Плажът в Росенец вече със свободен достъп

Оградите с надпис "строителен обект" са преместени

Арх. Калин Тихолов като представител на фирма "Стрейтлайн" обжалва пред Административния съд в Бургас заповедта за нанасянето на плажа на картата и иска отмяната ѝ като незаконна. Тихолов казва, че представляваното от него дружество е собственик на постройка на плажа, въпреки че няма нотариален акт за нея.

В мотивите си да оспорва нанасянето на плажа върху кадастралната карта той твърди, че липсата на ивицата в регистрите не представлява "явна фактическа грешка", както се посочва в решението на СГКК-Бургас. В жалбата той веднъж твърди, че става дума за нововъзникнал морски плаж, а след това изразява съмнение, че такъв изобщо е налице. Тихолов заявява, че ивицата не е покрита с пясък и чакъл, а "е естествено самозалесила се територия, покрита с почва и обрасла с дървета и храсти".

"Никакви шикалкавения на институциите и слугите на Доган няма да ни спрат да си върнем плажа и държавата. Те много ясно разбират какво е срещу тях да стои нашата решимост", заяви Христо Иванов в коментар за новата жалба.

Пътят към плажа на "Росенец" се връща на община Бургас

Пътят към плажа на "Росенец" се връща на община Бургас

Решението е на общинския съвет в града

Припомняме, че видеокадри от 2016 г. ясно показват, че край Росенец има пясъчна ивица, макар към днешна дата плажът там да е засипан с камъни.

Сега Тихолов иска съдът да назначи експертиза и лицензиран геодезист да отговори с какво е покрита ивицата, вярно ли е заснета тя и вярно ли са отразени границите на терените. Иска и експертиза от лицензиран геолог, който да извърши ядкови сондажи и чрез геоложки разрез да посочи наличието на пясък, чакъл или други седиментни или скални образувания в пробите и приблизителното им отлагане.

Предстои Административният съд в Бургас да реши дали и кога да разгледа жалбата. До приключването на случая плажът няма как да бъде отразен като такъв.

Симпатизанти на ДПС плажуват масирано на Росенец
Обновена

Симпатизанти на ДПС плажуват масирано на Росенец

Евродепутатът Илхан Кючук твърди, че имало морален ангажимент към Доган

Наскоро пък собственикът на летния сарай на Доган - фирмата "Хермес солар" заедно със "Стрейтлайн" атакуваха без успех пред съда и решението на Общинския съвет в Бургас, с което превърнатата в частна улица до резиденцията отново стана общинска, така че гражданите да имат свободен достъп до морския бряг. Определението, с което жалбата им бе оставена без разглеждане като неоснователна, а по случая предстои произнасяне на Върховния административен съд.

Припомняме, че на 11 юли симпатизанти на ДПС плажуваха масирано на "Росенец". Това се случи след като бившия правосъден министър Христо Иванов и негови привърженици, които се опитаха преди дни да плажуват там и да поставят българското знаме, бяха грубо избутани от охранители на НСО, а българският трикольол бе съборен на земята от охранителите.