Прокуратата предлага опростен обвинителен акт. Това стана ясно от изявлението на говорителя на главния прокурор Сийка Милева и заместник-главния прокурор при Върховната касационна прокуратура по повод предлаганите експертни предложения с промени в Наказателно-процесуалния кодекс.
Милева заяви, че според редица социологически проучвания един от основните проблеми в българското правосъдие са тромавите процедури. Именно по тази причина е поета инициативата за промени.
Говорителят на главния прокурор припомни, че още през юни по време на представянето в Народното събрание на Годишния доклад на Прокуратурата за 2019 година главният прокурор Иван Гешев е обявил, че Прокуратурата ще представи експертни предложения за ускоряване на наказателния процес чрез законодателни изменения.
Предложенията се правят след анализ на прокурори на НПК и възложен сравнителен анализ с няколко европейски страни. Те са съобразени с основните констатации и препоръки на Независимия анализ на европейските прокурори от декември 2016 г., както и с ежегодните доклади на Европейската комисията по Механизма за сътрудничество и проверка. Освен това са в унисон и с констатациите в Доклада на Комисията по новия европейски механизъм за върховенството на закона от 30 септември.
Според държавното обвинение един от основните проблеми е свързан с прекомерните изисквания и прекалено високите стандарти на доказване.
Те посочиха, че прекомерните спазвания на сегашния ред намаляват шанса за правосъдие, а всяко формално нарушение води до негодност на доказателства.
По тази причина се предлага при събирането на доказателства не всяко формално нарушение да е ключово за решението на съда, а да се вземат под внимание само съществените такива.
"С предвидените предложения ще се промени изискването за убеденост и ще се премине към по-ниска степен на сигурност. Това значително ще облекчи процеса и ще се утвърди наистина централното място на съдебната фаза, заяви прокурор Филипова.
Освен това на брифинга говорителят на главния прокурор изказа недоволството на прокуратурата, че няма отзвук на предишното предложение на главния прокурор за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, в частта му за престъпленията по транспорта, а жертвите на пътя продължават да растат.
С него предложихме налагането на по-строги наказания за всеки, който си е позволил да управлява МПС след употребата на алкохол или наркотици, и отнемане на превозното средство в полза на държавата, независимо от собствеността му, припомни Милева и изрази надежда, че този път усилията на прокуратурата ще бъдат оценени.
friend
на 14.10.2020 в 20:25:10 #4Люки, Има и още нещо. Ако се докаже, че адвокатът знае, че неговият клиент наистина е е звършил дадено престъпление и го скрива от съда, като се опитва да го защити и изкара невинен, то той трябва да се разглежда, като съучастник. Когато това стане, адвокатите ще се замислят дали да защитават даден престъпник на всяка цена.
friend
на 14.10.2020 в 20:21:21 #3Люки 13 Според мен точно в това са промените -да се каже кои доказателства се приемат за истински и кои не. Примери колкото искаш. Давам ти два: Един го хванаха, че краде кола. Има снимки от камера и те бяха ясни и се вижда на 100% кой е. Първоначално той призна, а после каза, че това на снимките не е той... "Аз съм по-красив", каза той и... го оправдаха. Един малолетен убиец от Перник беше убил съученик и го разфасовал и закопал останките му. Той лично признал за убийството, казал и потивите и завел полицаите до мястото, където е зарил останките, но после адвокатите прецениха, че му е било внушено... и го оправдаха. Трети пък предизвикал катастрофа с жертви след употреба ва алкохол и наркотици, но го осъдиха на две години и половина, защото прославил България по фигурно пързаляне и защото е руски гражданин. Примери колкото искаш
luky13
на 14.10.2020 в 17:03:12 #2На първо място -наказателния процес у нас нито е прекалено формален,нито е тромав. Тромава е единствено работата на разследващите органи, работещи под ръководството на прокуратурата - те с години не могат да формулират едно годно обвинение. Не може делото да се разследва пет години , а в съдилищата да премине за общо две години и да твърдиш ,че процеса бил тромав. Но понеже прокуратурата НЕ ЗНАЕ как да работи, затова иска доказателствата да се от рода на "една жена каза" или "мой познат ми каза,че негов приятел разбрал от свой роднина, че лицето Х краде бензин" и други такива безумия. Вместо да се занимават с простотии (като отнемане на кола ,управлявана след употреба на алкохол или обвинения за нарушаване на карантината при тотална липса на престъпление) многобройните прокурори (защото бройката е наистина ужасно голяма) по-добре да започнат да разследват и да събират годни доказателства.
xtino52
на 14.10.2020 в 14:51:02 #1значи непрекъснато увеличават размера на глобите за нарушения на пътя, снимат ни от всяко храстче, а жертвите растат? Какъв е извода - че глобите не спират нарушителите и трябва да се мине към нов вид превенция. Опростяването на обвинителните актове ще доведе до прокурорски произвол. Затворите ще се напълнят с невинни хора. Трябва много внимателно да се пипа. Ако прокуратурата има проблем с писането на качествени обвинителни актове да си опрай тяхната си градинка.