Прокуратурата поиска екоминистър Емил Димитров да провери причината за наличие на тежка строителна техника в Национален парк "Рила".
Проверката е образувана по информация в медиите за забелязани тежки строителни машини в района на Седемте рилски езера в Национален парк "Рила".
Твърди се, че строителните дейности, осъществявани в района на езерото "Бъбрека", са незаконосъобразни, пишат от държавното обвинение. По този повод от прокуратурата в Кюстендил са поискали местната полиция да провери ситуацията и са уведомили Върховна административна прокуратура.
Очакванията на прокуратурата са МОСВ да установи по документи и на място кое юридическо лице изпълнява дейностите по проекта, както и кой е разпоредил в Природния парк да се осъществява строителна работа с багери. Фирмата, извършваща дейностите, имала ли е изготвен, съгласуван и одобрен проект за строително-ремонтните дейности в парк "Рила".
За предприетите мерки и резултатите от тях ВАП следва да бъде уведомена незабавно, се казва в съобщението на прокуратурата.
Припомняме, на 1 юли 2020 г. Борисов разпореди проектът за Седемте рилски езера да бъде спрян.
За случая с появилия се багер до езерото Бъбрека стана ясно преди дни. От парка обясниха, че няма да се строи нищо, а багерът е нужен за оформяне на пътеките, където ръчният труд не успява.
Вицепремиерът Томислав Дончев беше изрази лаконичен коментар по случая: Грозно.
Прокуратурата започна проверка.
friend
на 03.07.2020 в 22:54:25 #1А защо трябва да се правят екопътеки? Еколозите казват, че ако няма такива, се увеличавала ерозията. Даже поискаха да се направи график да не минават повече от 5 000 души на ден, именно заради ерозията. 100% от тях не знаят какво значи ерозия. Нека ми обяснат как един човек може да премести камък с размери 30/30см дори и да иска. Природата сама предизвиква ерозията и ние нямаме способността на собствената си тежест да и повлияем. Следователно няма никаква нужда от Екопътеки.... следователно от багери. Не виждам нищо екологично в това да се използват коне или мулета, както го каза Ревизоро. Просто няма нужда от екопътеки, особено от асфалт или бетон.