Разследването по сигнал за сексуално и физическо насилие между непълнолетни, настанени в Социално-педагогическия интернат "Христо Ботев" в село Варненци, община Тутракан, продължава, като към момента няма привлечени обвиняеми и не са вземани мерки за процесуална принуда. Това съобщиха от Районната прокуратура в Силистра.
Досъдебното производство е образувано на 17 юли 2025 г., а разследването се води от следовател от Окръжния следствен отдел в Силистра.
По случая е изискана информация от редица институции, сред които Държавна агенция за закрила на детето, Български хелзинкски комитет, УНИЦЕФ, Омбудсман на Република България, Агенцията за социално подпомагане в Тутракан, Регионалното управление на образованието в Силистра и ръководството на интерната.
В хода на разследването в специализирана "Синя стая" в Сливен са били разпитани четири деца, посочени в сигнала като жертви на физическо и сексуално насилие. Разпитани са още 13 деца, които са продължавали да пребивават в интерната след започване на разследването, както и 12 бивши възпитаници на заведението.
Прокуратурата посочва, че разпитите на служители на социалното заведение продължават и към настоящия момент.
Назначени са съдебномедицински експертизи по отношение на две деца, за които се твърди, че са пострадали от сексуално насилие, но заключенията все още не са готови. Изготвени са комплексни психолого-психиатрични експертизи на седем деца, които според данните по делото сочат, че те са били жертви на насилие в интерната.
От прокуратурата уточняват, че срокът на разследването е бил удължаван поради необходимостта от допълнителни процесуално-следствени действия, изчакване на експертни заключения и провеждане на разпити по делегация на деца, които са напуснали заведението и не са се завърнали през учебната 2025-2026 година.
Работата по досъдебното производство продължава под ръководството и надзора на Районната прокуратура в Силистра, като разследващите все още събират доказателства за изясняване на всички факти и обстоятелства по случая.
USD
CHF
GBP