Софийският административен съд отмени указанията на ЦИК, с които беше забранено видеозаснемането и излъчването от броенето на бюлетините след края на изборния ден на 4 април, съобщават от "Демократична България".
Припомняме, на 10 март ВАС върна делото за видеонаблюдението на изборите за ново разглеждане от Административен съд София - град, след като на 15 февруари АССГ остави без разглеждане жалбата срещу решението на Централната избирателна комисия от 8 февруари за утвърждаване на Указания за обработването и защитата на личните данни в изборния процес. Делото беше образувано по жалба на "Демократична България".
В мотивите на съда се посочва, че изборното помещение е обществено място и всеки, който участва в процеса, може да снима след края на изборния ден. Според съда това съответства на закона и на указанията на ЦИК - гарантиране на прозрачност, обективност и законосъобразност на изборния процес.
Съдът не споделя виждането, че участниците в изборния процес извън медиите не могат да го заснемат.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов определи решението на съда като изключително важна победа. Според него излъчването от броенето на бюлетините ще изиграе превантивна роля и ще направи по-трудни манипулации като обявяване на редовни бюлетини за невалидни и съставяне на грешни протоколи.
Той допълни, че видеонаблюдението ще бъде реализирано чрез платформата "Ти броиш".
Решението на АССГ не е окончателно и подлежи на обжалване в 14-дневен срок.
Ilyo
на 16.03.2021 в 20:30:36 #9И Демократична България да спечелят нещо, но това ще им е!
halo
на 16.03.2021 в 17:47:44 #8На тези избори ще има бити, но няма да има еВани, за да не се размножават.
dddddd
на 15.03.2021 в 21:10:05 #7godoro Прав си, че има някакво сериозно триене в нюза в момента. Преди малко в статията на нюз.бг се появиха мотиви на съда. После пак изчезнаха. Явно в момента се звънят телефони, скандали, как да се представи информацията и в чия полза.
dddddd
на 15.03.2021 в 20:56:20 #6godoro на 15.03.2021 в 20:42:00 Е, сега е удебелено решението на съда, с което съм съгласен. Признавам, че съм пропуснал това, а бързо попаднах на мотива, който пак е некоректен, защото наблюдателите също са участници в изборния процес и минават през регистрации. Нюза си коригира статията. Това е много важно за Мая Манолова и Христо Иванов.
dddddd
на 15.03.2021 в 20:32:29 #5godoro на 15.03.2021 в 20:22:41 Мога да предположа какво си написал според триенето. И МВР трябва да бъде и в самата секция ли? Това да не са избори в Русия или Внецуела? Всеки гражданин има не само конституционно право, но и възможност, стига да има желание, да стане член на СИК, застъпник или наблюдател. Има десетки хиляди такива. Те са участници в изборния процес. Но не може, според мен, всеки гражданин, без да е оторизиран, да влиза в секция в момента на броене и да снима. Като какъв? Като гражданин? Поне за свидетелстъво за съдимост да бъде проверен.
dddddd
на 15.03.2021 в 20:19:36 #4Секция 59 в Кюстендил, извинявам се за неточността. По памет стават грешки.
dddddd
на 15.03.2021 в 20:15:22 #3Като стана дума за изключително глупаво и некомпетентно и се сетих за нахлуването на Мая Манолова в секция 56 в Кюстендил, в която имаше и двама чужди наблюдатели от Холандия или Дания. За съжаление клипът вече не е общодостъпен. Нищо чудно тази "идея" да е на Мая Манолова, бясна от клипа, а Христо Иванов да е в ролята на посредника. Много по-разумно искане би било участниците в изборния процес (членове на СИК, застъпници, наблюдатели) да имат право да снимат. Но не, тези двамата Манолова и Иванов не искат решения, искат скандали, че някой да ги забележи. И ще повторя, че съм учуден от некомпетентността на административния съд - а най-вероятно не е некомпетентност.
dddddd
на 15.03.2021 в 20:07:37 #2Тук вече излиза друга възможност, по предложение на ЦИК, бюлетините да не се броят в секциите, а в голяма зала. Това е много спорно дали е добра идея, макар и отдавна да е предлагана от Сдружението за честни избори (не съм сигурен в името), които по принцип предлагат добри неща. Но така или иначе това трябва да стане с промени в изборния закон, което няма как да стане. Намериха си предизборна дъвка с помощта на съда, което решение най-вероятно ще бъде обжалвано и ще отпадне.
dddddd
на 15.03.2021 в 20:00:06 #1"Съдът не споделя виждането, че участниците в изборния процес извън медиите не могат да го заснемат." Поредната глупост на българския съд. И като не са членове на комисии, застъпници, наблюдатели или акредитиртани медии означава, че всеки сульо може да снима. Изключителна възможност за всеки, който иска да опорочи изборите и да организира простотии в секциите. Представя ли си някой какво може да се случи в секциите в момента на броене - да влязат 20 човека - които искат да снимат без да носят никаква отговорност какво снимат, как снимат. Да не говорим за указанията в условия на пандемия, тук съдът може да пренебрегне. Все пак решението може да се обжалва и с мотив изключително глупаво и некомпетентно. А пък видният юрист Христо Иванов се радва на победа.