Депутатите започнаха днешния пленарен ден с гледане на годишния доклад на Висшия съдебен съвет (ВСС) и Инспектората към ВСС за 2009 година.

 

От 119 гласували депутати "за" се обявиха 105, „против" гласува 1,а „въздържал се" - 13 народни представители.

"Необходима е сериозна кадрова реформа във ВСС", заяви националистът Павел Шопов, недоволен от доклада на ВСС.
Той изтъкна, че съдебната система е критикувана от ЕС, а комисиите на НС са дали положително становище на отчета.

Много от магистратите членуват в тайни общества и тези зависимости трябва да бъдат елиминирани, посочи от своя страна Емил Василев от РЗС. Той за пореден път от името на РЗС апелира към нова Конституция.

Отворени сме за партньорство и открит диалог, заяви от своя страна Анелия Мингова, член на ВСС.
Само така според Мингова ще се осъществи реформата в съдебната система.

Общият брой на постъпилите сигнали в Инспектората към ВСС през 2009 г. е 1 949, което е с 305 повече от постъпилите през 2008, се посочва в доклада.
От тях са решени 1 812 и са останали неприключени 137, по които все още се извършва предварително проучване.

Със становища е отговорено на 1466 сигнала и 146 сигнала са изпратени на съответните компетентни органи. Работата по част от сигналите е приключила с изготвяне на 200 акта след извършена проверка, възложена със заповед на главния инспектор на ИВСС.

В Инспектората към ВСС за отчетния период са постъпили до главния инспектор 138 възражения срещу изготвени становища по сигнали, на които е отговорено.

В Инспектората освен от граждани постъпват и сигнали, подадени от администрацията на Президента на България, Постоянното представителство на Европейската комисия в България, председатели на комисии в Народното събрание, магистрати и др.

Съпоставянето на статистическите данни за периода януари - декември 2008 г. с тези от януари - декември 2009г. в частта относно извършените проверки на Инспектората към ВСС по сигнали на граждани, юридически лица и държавни органи показва тенденция на увеличаване на броя им.

Проучванията и проверките по сигналите на гражданите представляват значителна част от работата на инспекторите и експертите. В голяма част те не са от компетентността на ИВСС, защото най-често се иска произнасяне по съществото на даден акт на съдебен орган, неговата отмяна или преразглеждане.

Въпреки това, всеки жалбоподател получава мотивиран отговор, а в случаите, когато сигналите са от компетентността на ИВСС се извършват задълбочени проверки.

Увеличеният брой сигнали през отчетната година говори за повишеното доверие към Инспектората, както и за трайното му обществено легитимиране, се посочва в доклада на Инспектората към ВСС.