Мащабна операция срещу нелегалното разпространение на телевизионни програми проведоха Върховната касационна прокуратура, полицията, експерти от Министерството на културата, на Комисията за регулиране на съобщенията и НАП.
Дейността на общо шест дружества в София, Варна и в област Бургас е била проверена вчера, като предмет на проверките е било установеното нерегламентирано разпространение на голям брой телевизионни програми без необходимото съгласие на правоносителите.
По случая са образувани 6 досъдебни производства за престъпления по чл. 172А, за което е предвидено наказание "лишаване от свобода" до 5 години.
Дружествата са с редица актове и предупредителни протоколи, а задълженията към държавата само на едно от тях са в размер на 1 700 000 лв.
При проверката е било установено разминаване между брой абонати и сключени договори с крайни потребители - над 30 000 е броят на клиентите на всички проверявани дружества, които са получавали пиратирания сигнал.
От 17 адреса в страната (София, Варна, Бургас, Айтос) са иззети редица документи и компютърно-информационни данни, свързани с дейността на дружествата относно предоставяне на телевизионни програми и с финансовата им дейност.
"Операторите" не са декларирали предоставянето на услугата - разпространение на радио и телевизионни програми и брой абонати, както и наличието на договори за притежавани права върху телевизионното съдържание.
От полицията съобщават, че дружествата са изграждали компютърната инфраструктура за разпространение на телевизионните програми, която не е фигурирала като техен актив (абонатни станции, мрежи и др.), за да прикрият насрещни проверки от компетентни органи.
Акциите са част от стратегията на държавата за засилено противодействие на нарушенията на правата върху обекти на интелектуалната собственост и извеждане на дружествата, опериращи в сферата на предоставянето на телевизионни програми до краен потребител от сивия сектор.
От МВР посочват, че през последните две години страната ни е била извадена от негативния наблюдателен списък "Специален 301" на Департамента по търговия на САЩ като резултат от координираните съвместните действия между МВР и Прокуратура на РБ за противодействие на този вид престъпна дейност.
Припомняме, масирани проверки на кабелните оператори в цялата страна имаше и през лятото.
На 13 юни ГДБОП влезе в офиси на кабелния оператор "Кабел Сат Запад" в Кюстендил, Дупница, Благоевград и Гоце Делчев.
Вследствие на акцията голяма част от жителите на Гоце Делчев останаха без телевизия и интернет, което предизвика протест в града. Такива недоволства имаше и в други градове по страната.
По думите на адвокатът Емил Василев зад операцията на маскираните стоят корпоративни интереси.
Вътрешният министър Младен Маринвов заяви от НС, че интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем, с който МВР ще се бори занапред.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова пък посочи, че 700 000 потребители на телекомуникационни оператори са в сивия сектор. Общо 60 телевизионни български и чужди програми на пет кабелни оператори били разпространявани в нарушение на Закона за авторското право и сродните му права.