Мащабна операция срещу нелегалното разпространение на телевизионни програми проведоха Върховната касационна прокуратура, полицията, експерти от Министерството на културата, на Комисията за регулиране на съобщенията и НАП.

Дейността на общо шест дружества в София, Варна и в област Бургас е била проверена вчера, като предмет на проверките е било установеното нерегламентирано разпространение на голям брой телевизионни програми без необходимото съгласие на правоносителите.

По случая са образувани 6 досъдебни производства за престъпления по чл. 172А, за което е предвидено наказание "лишаване от свобода" до 5 години.

Дружествата са с редица актове и предупредителни протоколи, а задълженията към държавата само на едно от тях са в размер на 1 700 000 лв.

ГДБОП влезе и в офиси на кабелни оператори в София и Варна
Обновена

ГДБОП влезе и в офиси на кабелни оператори в София и Варна

Няма данни за задържани хора или иззета техника

При проверката е било установено разминаване между брой абонати и сключени договори с крайни потребители - над 30 000 е броят на клиентите на всички проверявани дружества, които са получавали пиратирания сигнал.

От 17 адреса в страната (София, Варна, Бургас, Айтос) са иззети редица документи и компютърно-информационни данни, свързани с дейността на дружествата относно предоставяне на телевизионни програми и с финансовата им дейност.

"Операторите" не са декларирали предоставянето на услугата - разпространение на радио и телевизионни програми и брой абонати, както и наличието на договори за притежавани права върху телевизионното съдържание.

От полицията съобщават, че дружествата са изграждали компютърната инфраструктура за разпространение на телевизионните програми, която не е фигурирала като техен актив (абонатни станции, мрежи и др.), за да прикрият насрещни проверки от компетентни органи.

Акциите са част от стратегията на държавата за засилено противодействие на нарушенията на правата върху обекти на интелектуалната собственост и извеждане на дружествата, опериращи в сферата на предоставянето на телевизионни програми до краен потребител от сивия сектор.

Полиция блокира офиса на интернет доставчик в Бургас
Обновена

Полиция блокира офиса на интернет доставчик в Бургас

В момента там тече акция на Окръжната прокуратура

От МВР посочват, че през последните две години страната ни е била извадена от негативния наблюдателен списък "Специален 301" на Департамента по търговия на САЩ като резултат от координираните съвместните действия между МВР и Прокуратура на РБ за противодействие на този вид престъпна дейност.

Припомняме, масирани проверки на кабелните оператори в цялата страна имаше и през лятото.

На 13 юни ГДБОП влезе в офиси на кабелния оператор "Кабел Сат Запад" в Кюстендил, Дупница, Благоевград и Гоце Делчев.

Вследствие на акцията голяма част от жителите на Гоце Делчев останаха без телевизия и интернет, което предизвика протест в града. Такива недоволства имаше и в други градове по страната.

700 000 зрители гледат TV от сивия сектор
Обновена

700 000 зрители гледат TV от сивия сектор

Проверките на кабелните оператори продължават, увери Арнаудова

По думите на адвокатът Емил Василев зад операцията на маскираните стоят корпоративни интереси.

Вътрешният министър Младен Маринвов заяви от НС, че интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем, с който МВР ще се бори занапред.

Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова пък посочи, че 700 000 потребители на телекомуникационни оператори са в сивия сектор. Общо 60 телевизионни български и чужди програми на пет кабелни оператори били разпространявани в нарушение на Закона за авторското право и сродните му права.