Делото за конфискация на имоти срещу бившия зам.-председател на 42-то народно събрание от квотата на ДПС Христо Бисеров и семейството му бе прекратено от Софийският апелативен съд (САС), съобщи "Лекс".

Според мотивите на магистратите гласуваните от парламента спешни законодателни промени, с които изрично се регламентира, че гражданската конфискация не е обвързана с наказателното дело, противоречат на правото на Европейския съюз (ЕС).

Това е записала в определението си по делото председателят на Софийския апелативен съд (САС) Даниела Дончева. Тя е докладчик по делото срещу Бисеров, съпругата му Мария и доведения му син Ивайло Главинков.

Апелативният съд осъжда КПКОНПИ да плати на Бисерови и разноски за 51 900 лева, които първата инстанция е отказала.

Според съдия Дончева промяната в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ) от 3 януари 2019 г. ясно и недвусмислено противоречи на Директива 2014/42/ЕС за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз. Според промяната в ЗПКОНПИ - дори подсъдимият да е оправдан за престъпление или делото срещу него да е прекратено, това не е пречка за производството по конфискация.

Магистратите от САС са приложили разпоредбите по евродирективата, която има преимущество пред националното право. Според директивата "конфискация означава окончателно отнемане на имущество, постановено от съд във връзка с престъпление".

В случая с Бисеров след дългогодишни дела се оказа, че престъпление няма. Бившият депутат бе оправдан за данъчни и валутни престъпления, а обвиненията в пране на пари отпаднаха още преди края на делото.

Христо Бисеров окончателно оправдан

Христо Бисеров окончателно оправдан

И трите съдебни инстанции оправдаха бившия заместник-председател на ДПС

В определението на съда се казва, че приетата от депутатите разпоредба не транспонира правилно Директивата, нито съответства на духа, принципите и минималните стандарти, заложени в нея.

Спешните промени в закона за конфискация бяха предизвикани от тълкувателно решение по дело №4/2016 г. на Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС). Тогава върховните магистрати приеха, че конфискацията е недопустима след прекратяване на наказателното производство. И в мнозинството си също се позоваха на Директива 2014/42/ЕС.

В СГС прекратиха делото срещу Христо Бисеров

В СГС прекратиха делото срещу Христо Бисеров

Никакво имущество няма да се отнема от бившия зам.-шеф на парламента

Съдиите от Софийския градски съд се съобразиха с тълкувателното решение на ВКС и прекратиха делото за конфискация на имущество за близо 2 млн. лева срещу Бисерови. За да не бъдат прекратени още около 20 такива дела, депутатите спешно промениха закона, но според тълкуването на апелативния съд по делото на Бисеров, това няма никакво значение. 

Държавата няма да отнеме имущество за 2 милиона лева на Христо Бисеров

Държавата няма да отнеме имущество за 2 милиона лева на Христо Бисеров

След тълкувателното решение на ВКС, КПКОНПИ оттегля искове за над 21 милиона лева

Припомняме, Софийска градска прокуратура обвини депутата и зам.-шеф на парламента от квотата на ДПС Христо Бисеров на 9 април 2015 г. за извършени три умишлени престъпления. Преди това в края на 2013 година той изненадващо напусна парламента, а дни след това срещу него започна разследване.

По-късно Бисеров бе оправдан на всички съдебни инстанции. Делото за конфискация на имуществото му обаче продължи.

Христо Бисеров бе член на Националния съвет на Зелената партия (1990 - 1991), която тогава е част от Съюза на демократичните сили. Той бе главен секретар на СДС от 1994 до 2000 г. През 2000 година призовава тогавашния премиер Иван Костов да подаде оставка. Разривът във взаимоотношенията им достига връхна точка на 27 февруари 2001 година, когато той и Йордан Цонев са изключени с решение на Националния изпълнителен съвет на СДС.

През 2005 година Бисеров влезе в парламента като член на Движението за права и свободи, когато е и заместник-председател на партията.

На 3 ноември 2013 г., от ДПС съобщиха, че са приели неговата оставка. На 6 ноември 2013 г. той освободи постовете като заместник-председател и член на Централния съвет и на Централното оперативно бюро. На 7 ноември 2013 прокуратурата съобщи, че ДАНС е предоставила писмена справка за евентуално извършено престъпление против финансовата и данъчната система.

Сега Бисеров е изцяло оправдан.