Върховният касационен съд излезе с решение по делето срещу Христо Бисеров с оправдателна присъда.
С днешното решение бившият заместник-председател на Народното събрание и ДПС Христо Бисеров е окончателно оправдан.
Припомняме, покуратурата изправи Христо Бисеров пред съда по обвинение за неплатени данъци за близо 26 000 лв., нарушаване на валутния закон с недекларирани сметки пред Сметната палата пари по сметки в Швейцария.
И трите съдебни инстанции оправдаха подсъдимия политик. С решението си от днес ВКС потвърждава напълно присъдата на Софийския апелативен съд.
С присъдата на СГС Христо Бисеров е признат за невинен и по трите повдигнати срещу него обвинения - по чл. 255, ал. 3 вр. ал. 1, т. 2, пр. 2 вр. чл. 93, т. 14 от НК - да е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери; по чл. 251, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 от НК - при условията на продължавано престъпление да е нарушил задължението за деклариране на сделки с валутни ценности, като стойността на предмета на престъплението е в особено големи размери; и по чл. 313, ал. 1 от НК - да е затаил истина в подадена по електронен път и на хартиен носител писмена декларация до Сметната палата относно притежавани суми в различна валута.
Касационните съдии не приемат за основателна жалбата на министъра на финнасите, които оспорват оправдателната присъда за престъплението по чл. 255, ал.3 вр. ал. 1, т. 2, пр. 2 вр. чл. 93, т. 14 от НК - по анализа на САС на суифт-съобщенията от 12.12.2012 г., за превод на суми от сметка в една банка към такава в друга банка не може с категоричност да се приеме, че титуляр на сметката, от която е направен преводът, е Христо Бисеров. Т.е. не може да се каже категорично, че преведените средства представляват реализиран от него доход, подлежащ на облагане.
ВКС се съгласява с решението на САС, че по естеството си съобщенията не представляват първичен счетоводен документ и в тях е отразено единствено кой е клиентът - наредител. Отчетено е, че това може да бъде не само титулярът на банковата сметка, но и всяко друго лице, което на различно правно основание е овластено да се разпорежда със средствата по нея.
И според САС, и според ВКС това, че и в двете съобщения е посочен адрес, съвпадащ с адреса на подсъдимия, това отново има отношение към идентификацията на наредителя, но доколкото обективно не е било възможно да се изследват подписите върху първичните банкови документи, той може да бъде само косвено доказателство, че преводът е нареден от Бисеров. Съвсем отделен е въпросът, че той е живял на адреса, отразен в суифт-съобщенията, в период, предшестващ инкриминирания с близо дванадесет години.
Освен това ВКС потвърждава тезата на САС, че ревизионният акт не е годен доказателствен източник за фактите, че подсъдимият Бисеров дължи данък именно в посочения от обвинението размер и именно за доход, реализиран през годината, визирана в обвинителния акт.
Върховните съдии пишат в мотивите си, че след като не е установил по изискуемия от НПК безспорен и категоричен начин, че Бисеров е титуляр на сметката в швейцарската банка, от която са осъществени двата превода, както и че средствата за тези преводи представляват облагаем доход, реализиран през 2012 г., респективно, че за тях се дължи данък върху доходите на физическите лица, въззивният съд законосъобразно е потвърдил присъдата, с която подсъдимият е оправдан по обвинението за избягване установяването и плащането на данъчни задължения посредством затаяване на истина в годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ за 2012 г.
Съдът приема, че касационната жалба на министъра на финансите също е неоснователна, тъй като по отношение доказването на данъчните престъпления е приложим единствено НПК, а не и ДОПК.
На правилата на НПК се подчинява и разглеждането и доказването на гражданския иск. Това означава на първо място, че следва по несъмнен и категоричен начин да бъде установено виновно и противоправно поведение на дееца, както и пряка и непосредствена причинна връзка между действията и/или бездействията му и настъпилите вреди за гражданския ищец, като е недопустимо изводите за вината на извършителя и за размера на вредите да се основават върху законови презумпции или предположения по отношение на фактите.
Equinox
на 23.12.2016 в 22:07:14 #4Думата "корумпиран" е слаба като характеристика на нашия съд. Той е свръхкорумпиран. Хватката му е елементарно проста. За да имитира дейност вкарва по някой и друг циганин в затвора и отчита дейност. За всички останали тежки босове - политически или на организираната престъпност започва отлагане-връщане-отлагане на делото докато минат няколко години и хората забравят за какво е ставало дума. Така една очилата банкерка избяга на другия край на земята в страна, която няма правни договори с България, отмъквайки съвсем буквално - в пътнически куфар - милиони долари. Там стана почетен инвеститор - с крадените пари - и спокойно изчака няколко години докато българския съд я обяви за невинна. Друг тулуп, наплашил населението на цял град, бе спипан с камари фалшиви долари в дома си. Съдът даже не го привика - фалшивите долари били предвидени за тапети по стените и притежанието им не било престъпление. Нещо, за което всеки начинаещ стажант съдия в САЩ ще вкара притежателя на интересните тапети за 25 години в затвора.
BG FEN
на 21.12.2016 в 15:12:07 #3Доколкото виждам от коментарите по-долу - за никой не е изненада това. За пореден път нещо се шуми в пространството ей така за разсейване. Според мен, когато някоя медия съобщи за арести на публични личности, би трябвало да си зададат въпрос - след колко време ще видим оправдателни присъди ? Само наивници вярват, че някога в този живот ще видим някой в затвора. Без значение кое правителство е на власт - цирка продължава с пълна сила. Ясно е, че отдавна станахме смешни по света - но ако трябва да сме честни със себе си, кога сме имали честни политици ? Кога сме избирали такива с желание, а не като "по-малкото зло" ? Системата ни е такава - корумпирана! Има закони, но има и беззаконие - и докато всеки си прави каквото си поиска ... ще продължаваме да гледаме цирк България
psp_11
на 21.12.2016 в 13:05:27 #2Как ще има осъден политик с такова Министерство на вътрешните работи и на финасиите... Поръчките не минават през 3 инстанции на съда... А този, който вярва в това, си е просто заблуден или на иска да прочетее мотивите...
Българан
на 21.12.2016 в 11:13:18 #1Абсолютно очаквано! Някой да ми покаже осъден политик!?