След като три години подред здравеопазването в страната работеше без подписан Рамков договор днес преговорите за 2010 година стартираха.

Вече са приети технология и график за преговорите, обяви председателят на Управителния съвет на НЗОК Емил Райнов.

Желанието на всички страни по договарянето е общата част на рамковия договор да се направи така, че да не се налага да се променя всяка година, каза Анатолий Тачов, член на контактната група на НЗОК, цитиран от Здраве.нет.

Тогава годишните преговори ще се водят около финансовата част и параметрите, които зависят от парламента, финансовото и здравното министерства.

Тази година преговорите ще тръгнат по различен начин - първо експерти ще договорят медицинската част, свързана с клинични пътеки и алгоритми, каза зам.-председателят на БЛС Стефан Константинов.
В преговорите ще се включат националните консултанти, представители на дружествата по специалности и хора от регионалните колегии.

В условия на криза няма да поставяме нереални изисквания, но и няма да позволим лекарите да носят отговорността за обещания, дадени от други, заяви Константинов. Той изрази надежда, че икономическата криза няма да се използва като претекст за намаляване на средствата на здравеопазване.

Председателят на Българския зъболекарски съюз Николай Шарков пък изрази надежда на следващата среща да присъства и финансовия министър, за да се запознае със ситуацията в здравния сектор.
В противен случай отново ще се наложи със спуснат „отгоре" бюджет да се „натаманяват" цени, посочи той.

От съсловната организация на денталните лекари у нас също отбелязаха, че в положение на криза желанията за високи цени и увеличаване на пакета са нереалистични, но допълниха, че ще поддържат желанието си за ръст на бюджета и доближаване до реалните стойности на услугите.

И от БЛС, и от БЗС бяха категорични, че искат промяна в Закона за здравното осигуряване, която да отмени възможността здравната каса сама да налага условията, ако не се стигне до подписване на договор.

Според тях по-удачен е старият вариант на закона, според който в такъв случай се запазва старият договор, а цените се индексират с процента на инфлацията. По този начин лекарите няма да забогатеят, но ще им бъде гарантирано, че няма да обеднеят, аргументира се д-р Константинов.

Не съм съгласна да се връщаме към стари текстове, трябва да се върви напред", заяви по този повод директорът на НЗОК Румяна Тодорова. Според нея ако има законодателни промени, те трябва да бъдат комплексни.

"След 56 поправки, Законът за здравното осигуряване на места е загубил своята логика и иска цялостен ремонт", смята Румяна Тодорова.