С двойна преднина пред колегата си върховният съдия Таня Райковска спечели номинацията на ВКС и ВАС за конституционен съдия.

Припомняме, по-рано днес общото събрание на съдиите от ВКС и Върховния административен съд (ВАС) в Съдебната палата започна избора на съдия в Конституционния съд (КС) от квотата на съдебната власт.
В зала Тържествена на Съдебната палата се събраха 185 съдии от общо малко над 190 от ВКС и ВАС.

Тази есен изтичат мандатите на Димитър Токушев и Пламен Киров от президентската квота, както и на Благовест Пунев - представител на съдебната власт, и на Красен Стойчев от парламентарната квота.

След балотаж срещу представителя на ВАС Боян Магдалинчев, Райковска завоюва 112 гласа, а другият претендент получи 52.

Магистратите са пуснали 12 недействителни бюлетини, като 10 от тях са били празни, а в останалите две съдиите са зачертали и двете възможни имена.

След избора си съдия Райковска благодари и на онези, които не са гласували за нея и подчерта, че е срещнала и преодоляла много трудности в професионалния си път, което й дава надеждата, че ще може да оправдае очакванията на колегите си.

Държавата очаква справедливи действия", изтъкна Райковска, като сподели първия урок, който изнася на студентите си - първият тълкувателен акт на Българския върховен съд, произнесен по повод на чужди консули, които не са искали да стават прави при произнасяне на решенията на българския съд.
Именно в тази връзка Райковска посъветва колегите си да бъдат винаги с високо вдигнати глави и да отстояват правото, а не закона.

По-рано, след тайното гласуване съдия Райковска завоюва 66 гласа от колегите си.
Върховните съдии поставиха с вота си на второ място Боян Магдалинчев от ВАС с 45 гласа.

Симеон Чаначев е с най-малко подкрепа - 25 гласа, а съдия Борислав Белазелков го води с 33.
Общо гласували бяха 177 магистрати, като две от бюлетините са били недействителни.