Турският наказателен съд в Къркларели отложи делото срещу четиримата български гранични полицаи за 6-ти юли, съобщи БНР.
Турският адвокат, който защитава българските гранични полицаи в южната ни съседка - Джошкун Молла поиска към делото да бъде приложено решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, който се произнесе в полза на България. Турският съд прие това искане.
На днешното съдебно заседание адвокат Джошкун Молла отново е поискал делото да не се разглежда по същество с мотив, че по случая има решение на Военната прокуратура в България. Според решението разследването се прекратява заради липсата на извършено престъпление. Адвокат Молла е поискал от съда да приложи решението на Европейски съд в Страсбург, по делото което беше заведено от роднините на загиналия Ялчин Ерджан.
"Те приеха моето искане и искат решението на Европейския съд по човешките права с превод на турски. След това ще действаме пак по процедура", информира Молла.
Предстои Наказателният съд в Къркларели да изпълни процесуалните изисквания, свързани с решението му българските гранични служители да бъдат обявени за международно издирване с "червена бюлетина" на Интерпол, каза още адвокат Молла.
"За да може да се направи такава бюлетина, трябва да се придобият снимките, отпечатъците от пръстите на обвиняемите и други такива лични информации. Те се изискват от българските отговорни власти", допълни адвокатът.
Припомняме, на 17 април 2008 г. в района на река Резово, български граничари се опитали да задържат турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница. Според международното право това е навлизане в чужди териториални води и е наказуемо. Бракониерите не се подчинили, при което граничарят Михаил Цонков открил огън и един от турските бракониери е починал. Негови близки водят делото срещу българските граничари, които са изпълнили своя служебен дълг.
И четиримата българи бяха оправдани от роден съд с мотив, че инцидентът е нещастен случай.
В края на 2018 година Районният съд в Бургас отказа да образува дело срещу граничните полицаи Михаил Цонков, Живко Петков, Николай Костов и Николай Петков за причинена смърт по небрежност.
Делото трябваше да бъде образувано по съдебна поръчка от турския наказателен съд в Къркларели, но бургаските магистрати се позоваха на Европейската конвенция за взаимопомощ и прецениха, че едно и също лице не може да бъде съдено два пъти за едно и също престъпление.