Адвокатите на петимата варненски митничари, обвинени в корупция, поискаха по-лека мярка за неотклонение, съобщи Нова телевизия.

Варненските митничари остават в ареста. Според магистратите от Спецсъда, няма опасност те да се укрият, защото имат постоянен адрес и семейства. Съществувал обаче риск да извършат престъпление.

Спецсъдът остави варненските митничари в ареста

Спецсъдът остави варненските митничари в ареста

Бяха задържани 25 служители на "Митница - Варна Запад" за искане и получаване на подкупи.

По-рано днес защитниците на петимата обвиняеми поискаха да им да бъде наложена по-лека мярка за неотклонение - подписка или домашен арест.

"Задържаните са в приятелски и служебни отношения, но не са в престъпна схема", категорични бяха защитниците.

Бъчварова доволна, че няма теч на информация за операцията срещу митничарите

Бъчварова доволна, че няма теч на информация за операцията срещу митничарите

Случаят бил емблематичен в борбата с корупцията

Според прокуратура петимата митничари от "Варна-Запад" вземали до 45 000 лв. от такса "Експрес", с която рекетирали вносители от Китай и Япония. Ако фирмите не искали да я платят, контейнерите им се бавели на пристанището и компаниите губели по 150 евро на ден.

До момента в ареста са началникът на пункта Дамян Йорданов и шефовете на смени Ивайло Арнаудов, Добромир Киров, Анна Ангелова и Галин Русев. Под парична гаранция от 5000 лева дни след акцията беше освободен Георги Табаков, който е шеф на спедиторска фирма, която давала подкупи на митничарите. Той е направил самопризнания.

ГДБОП закопча над 20 митничари във Варна

ГДБОП закопча над 20 митничари във Варна

Цялата смяна от митнически пункт Варна-Запад

По делото като свидетел е разпитан Николай Николов (полицай, експлоатирал СРС-тата по делото). Той разказва своите преки впечатления от срещите между обвиняемите на 8 декември и на 11 януари. Тогава, според показанията, обвиняемите митничари обсъждали кои спедиторски фирми трябва да дадат рекет и как парите ще бъдат разпределени в групата. Две свидетелки твърдят, че схемите са дългогодишни.

Докато течеше изслушването, дъщерята на един от задържаните за корупция варненски митничари - Добромир Киров - произнесе емоционална реч в съда. 

Повод за речта й стана забележка на съдията, че по време на пледоариите на защитниците, тя говорила с адвоката на баща си. Съдебният състав заплаши да я изгони от залата. Затова и младата жена взе думата, за да се извини и да опише баща си.

По 1500 лева на контейнер получавали арестуваните митнически шефове

По 1500 лева на контейнер получавали арестуваните митнически шефове

На година през пункта минавали 150 хиляди контейнера

Групата се разследва от септември 2016 година. Обвиняемите заявиха, че имат семейства, за които се грижат, и поискаха по-лека мярка.

"Не смятам да преча и да се укривам. Моля за по-лека мярка", заяви обвиняемата Анна Ангелова.

"Имам възрастни родители, които живеят в друго населено място. С деменция са. Имам семейство и няма да се укривам, искам по-лека мярка", каза обвиняемият Дамян Йорданов.

"Досега съм съдействал и ще съдействам. Имам заболявания, които трябва да бъдат проследявани. Имам и двама синове, които са ученици", каза обвиняемият Галин Русев.

"Искам да съм със семейството си", каза обвиняемият Ивайло Арнаудов.

"Искам да ми бъде променена мярка. Имам семейство. Нямам нарушения. Ще съдействам колкото мога", заяви обвиняемият Добромир Киров.