Депресията се откроява като най-често срещаното психично заболяване в България, което засяга приблизително 10% от населението, около 1% са шизофрениците.

Това съобщи на пресконференция д-р Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия и началник Клиника по психиатрия в УМБАЛ „Александровска", цитирана от zdravenet.

На 100 000 души население средно 700 деца са с психични и поведенчески разстройства и се нуждаят от специализирана помощ.

В момента няма регистър с точни данни за броя на българите с психични заболявания, но по общи изчисления се смята, че около 20% от населението у нас са с различни психични разстройства.

В момента се обработват данни от епидемиологично изследване, от което ще се разбере какъв е процентът на видовете психични заболявания в страната, обясни д-р Миланова.

В България има около 600 практикуващи специалисти по психиатрия, които като брой, спрямо нуждаещите се, са напълно достатъчни, смята д-р Миланова.

Най-честата зависимост в България е към алкохол, като заедно с депресията са от най-честите причини, които водят до инвалидизaция.

Близо 3 млн. евро се инвестират в модернизирането на системата на психиатричната помощ у нас, стана ясно още на пресконференцията.

Средствата са по програма ФАР на ЕС.

Сред основните приоритети на проекта за деинституционализация чрез предоставяне на услуги в общността за рискови групи са подобряване качеството на живот на хората с ментални проблеми.

Цел на проекта е създаване и развитие на мрежа от социални и психично-здравни услуги - дневни центрове, защитени жилища.

Ще бъдат разкрити отделения за остри психични заболявания в многопрофилни болници за активно лечение, ще се обновят и преструктурират държавни психиатрични болници, ще се изгради мрежа от хосписи.

До средата на тази година трябва да приключи и проектът за изграждане на информационна система за лица с психични разстройства.