Членовете на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) няма да изслушат днес съдия Даниела Талева, назначена за ad hoc прокурор, който да разследва главния прокурор. Причината - съдия Талева се намира в болница.
В заседанието на кадровия орган обаче взеха участие Руси Алексиев, който е зам.-председател на Софийския градски съд и изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Правосъдният министър Атанас Славов не присъства на заседанието на ВСС.
Кадровиците заформиха лек спор дали кабинетът на съдия Талев да е Съдебната палата или на друго място. Кабинетът на съдия Даниела Талева би следвало да се намира на Съдебната палата, където работи и към настоящия момент. Това следва да бъде извършено на базата на правила, които следва да бъдат приети не само за съдия Даниела Талева, но и за следващия, който да заеме мястото ѝ, обясни Алексиев.
Председателстващият ВСС Боян Магдалинчев също зададе въпрос към зам.-председателя на СГС - необходимо ли е създаване на самостоятелна администрация на ad hoc прокурора? Руси Алексиев заяви, че трябва да има отделна администрация за "извънредния прокурор", но отново всичко било въпрос на взимане на решение от страната на членовете на кадровия орган.
Членовете на ВСС настояха да се разреши въпросът с правила къде ще е работното място на съдия Талева - в прокуратурата или на друго място. Те настояха още да разберат дали ще трябва да се обособи самостоятелно деловодство, в което да се съхраняват делата и материалите, които представляват класифицирана информация, къде ще е въпросното работно място и с каква компютърна техника ще се работи.
Съдия Атанаска Дишева смята, че ВСС трябва да приеме в много кратък срок изменения и допълнения в правилника за работа на администрацията на прокуратурата. Целта - да се приемат облекчени правила за администрацията, в която ще работи съдия Даниела Талева. Дишева подчерта, че мястото на разследващия ad hoc прокурор е в Съдебната палата и не трябва да е на друго място.
Руси Алексиев добави, че извънредна администрация не може да се създаде към настоящия момент, но вариантът за промяна в правилника на администрацията на прокуратурата е удачен. Той уточни, че съдия Талева в момента е в отпуск и не може да изпише мотивите за делата за разрешаване. Тя има три дела и 4 въззивни дела, като Руси Алексиев е уверен, че съдия Талева ще се справи с делата преди официално да встъпи в длъжност. На място на съдия Талева вече има друг съдия, който се е захванал по останалите дела на ad hoc прокурорът.
По 12 наказателни дела от общ характер на съдия Даниела Талева е започнало съдебното следствие и поради настоящата ситуация ще трябва да започнат отново.
Създаването на специална администрация за работата на ad hoc прокурора съдия Даниела Талева, която бе назначена да разследва главния прокурор и заместниците му, не е редно, не е разумно и е невъзможно. Това означава да се създаде нова прокуратура извън прокуратурата на Република България, изтъкна Борислав Сарафов.
Това означава да се назначат секретарки, шофьор, чистачка, архивар. Администрацията в прокуратурата е огромна и създаването на специална администрация означава да обрасне още храсталакът, да бъде извън същността на прокуратурата, а не в прокуратурата. А и назначените какво ще правят, ако в даден момент и когато няма сигнали за разследване на главния прокурор и неговите заместници.
Сарафов ще предложи за ad hoc прокурора да се осигурят възможни благоприятни условия за работа и администрация, която да обслужва работата на Талева. Отделна администрация обаче противоречи на здравата логика, но и идеята за работа на ad hoc прокурорът. Конституцията е отворена за промяна, но е такава, че наказателната функция на държавата се осъществява от прокуратурата, добави Борислав Сарафов.
Той посочи, че е очевиден интересът към работата на aд hoc прокурора. Целта не законодателя не е непременно всеки главен прокурор да бъде разследван, разпъван на кръст и обвинен след встъпването му в длъжност. Целта да се създаде механизъм за разследване на престъпления от главния прокурор е да има достатъчно работещи механизми, които да действат възпиращо на всеки главен прокурор, който да се въздържа от изяви, коментира Сарафов, визирайки досегашния обвинител номер едно Иван Гешев.
Към настоящия момент има 56 сигнала по новия механизъм за разследване на главния прокурор.
В крайна сметка членовете на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) решиха отново да поканят съдия Даниела Талева, назначена за ad hoc прокурор, който да разследва главния прокурор и заместници му. Освен това кадровиците приеха отново на следващо заседание да изслушат Лада Паунова, заместник-председател на Върховния касационен съд (ВКС) и ръководител на Наказателната колегия.
Членовете на ВСС гласуваха с 16 гласа "За".
Съдия Атанаска Дишева обаче възрази, че не е подложено на гласуване нейно предложение за промяна в правилника на администрацията на прокуратурата. Тя настоя в рамките на следващите две седмици да се направи предложение на прокурорска колегия на ВСС да предложи пред Комисията по правни въпрос в кадровия орган изменения в правилника на администрацията на прокуратурата, която да обслужва ad hoc прокурора. Кадровиците не приеха предложението на съдия Дишева.