"Тепърва изграждаме линия на защита. Предстоят разговори с адвокати. Ще приемем всякаква юридическа помощ". Това заяви пред bTV 29- годишният Желяз Андреев, който беше задържан от полицията по искане на прокуратурата в Маями по обвинение, че е нарушил ембаргото за търговия със Сирия.

Борисов разпореди на Външно да изясни случая на Желяз и САЩ

Борисов разпореди на Външно да изясни случая на Желяз и САЩ

МВнР ще поиска консултации между Департамента по правосъдие на САЩ и Министерството на правосъдието на Република България

По думите на Желяз той очаква и реакция от страна на институциите у нас. Мъжът посочи и че днес са предвидени няколко протест в негова защита.
Протестите ще се проведат в София - пред Съдебната плата, Добрич, Варна и Лом.

Призоваха за разпит в САЩ колега на Желяз Андреев
Обновена

Призоваха за разпит в САЩ колега на Желяз Андреев

От САЩ все още не са поискали екстрадиция на лицето

"В нито един момент не съм бил наясно, че продаваме за държава, за която има ембарго. Не бяхме наясно, че престъпваме някакви закони", обясни Андреев и допълни, че международната търговия е сложно нещо. По думите му той и останалите българи, които са потърпевши от подобни сценарии, изпадат в такива ситуации заради безхаберието на некоректни работодатели.

Вчера Желяз обясни, че всичко е започнало преди около година. "1 година липса на развитие по случая малко или много ни успокои, но ние го пазехме в сърцата си и знаехме, че нещо подобно може да се случи. Затова не бях изненадан много от случилото се, но арестът не е място за невинни хора", коментира той. По думите му преди година бивш колега му казал, че има повдигнати обвинения спрямо техни бивши работодатели. Работодателите твърдели, че са американци, но се оказали араби.

Пуснаха срещу "подписка" българина, за когото САЩ искат екстрадиране

Пуснаха срещу "подписка" българина, за когото САЩ искат екстрадиране

В София и в Добрич стягат протест в четвъртък

Според Андреев част от тези работодатели са били оневинени, а други - осъдени. Те обаче получили присъди от 1 до 2 години затвор, а не от 20, 30 до 60 години, както било според обвинителен акт.

"Двамата собственици на компанията и сестра им получиха нищожни присъди в сравнение с първоначално обявените в обвинителния акт. Напълно е възможно в момента да става въпрос за измиване на ръце и те да са сключили сделка с прокуратурата в Щатите", обясни Желяз пред Нова.

"Постъпих във фирмата през май 2013 година. Аз бях служителят на най-ниско ниво. Трябваше да се свързвам с различни компании и да ги питам дали имат нужда от авиационни части. Не съм подписвал нито един документ, не съм сключвал договор, не съм виждал нито един от клиентите. Не съм взимал решения, които пряко касаят нарушаване на ембарго", обясни Желяз. Неговата работа била да изпраща оферти и да обработва получените такива. Българите трябвало и да дават информация за статуса на пратките, които фирмата изпраща, да държат клиентите информирани. Логистиката се подготвяла от фирмата, а те само обслужвали клиенти.

Българите не знаели, че са започнали работа в съмнителна фирма. Докато работели също не се усъмнили, защото били затрупвани с работа. Плюс това имали първоначални инструктажи, на които им било обяснявано, че фирмата е голям дистрибутор.

"Имало е изказване, че сме подправяли митнически документи. Аз нито съм подправял документи, не съм подписали нито един документ", категоричен е българинът.

Стана ясно и че властите са потърсили Желяз с противоречиви данни. Те се свързали с майка му и казали, че го търсят във връзка с ПТП. Желяз обясни, че преди време е ставал свидетел на блъснат пешеходец. Шофьорът избягал. Тогава Желяз подал сигнал в полицията, защото бил свидетел. Когато разбрал, че го търсят за такова нещо, той си помислил, че вероятно властите са установили извършителя.

Той е категоричен, че независимо от мотивите на властите и информацията, която са представили на майка му, той щял да се отиде в управлението сам на следващия ден.

Цачева разчита на съда по казуса с екстрадирането на българина в САЩ

Цачева разчита на съда по казуса с екстрадирането на българина в САЩ

Има възможност Желяз Андреев да не бъде екстрадиран, коментира адвокат Марковски

Припомняме, мъжът беше задържан първо за срок до 24 часа, след което този срок е бил удължен с още 72 часа. В рамките на първите 2 дни на Желяз не му било позволено да се срещне със защитник. Като причина властите посочили великденските празници. В ареста се държали добре с Желяз.

Ивайло Дерменджиев, адвокат на Желяз, обясни, че клиентът му не е материално отговорно лице по нашето право, нито изпълнява ръководни функции. По думите му има разлики между правните системи у нас и САЩ, а самата процедура за екстрадиция се опитвала да съвмести тези две почти несъвместими правни системи. "Не е прецедент да се откаже екстрадиция", допълни той.

САЩ искат екстрадирането на българин

САЩ искат екстрадирането на българин

Нашенецът търгувал със Сирия

Случаят около Андреев коментира и адвокат Златка Стефанова, която преди 6 години защитаваше Гергана Червенкова. Припомняме, Червенкова също беше в процедура по екстрадиция по искане на САЩ.

"Производство по екстрадиция е така замислено, че то е сътрудничество между държавите за предаване нададено лице за съдене или за изпълнение на наказанието в друга присъда. Със САЩ ние имаме договор за правна помощ и поради това такава екстрадиция може да бъде извършена, при положение, че са налице основанията в нашия закон за екстрадицията и за европейската заповед за арест. От тези екстрадиционни производства най-важното е проблемът, който има лицето - в случая Желяз Андреев, да бъде решен в Съединените американски щати, т.е. трябва да се работи с адвокат и там, защото дори и нашият съд да откаже да предаде Желяз Андреев, Съединените американски щати могат да поискат отново той да бъде предаден малко след отказа. Решението на съда за отказ за екстрадиция не е окончателно. Нашият съд има върху какво да разсъждава, но не и върху виновността, и, разбира се, основният въпрос е дали има двойна наказуемост и той ще бъде преценен в производството по същество", заяви адвокатът пред БНР.

САЩ оттегли иска за екстрадиция на Гергана

САЩ оттегли иска за екстрадиция на Гергана

Оттеглянето става два дни преди съдът да заседава

По думите ѝ двойната наказуемост е наказание, предвидено за едно и също престъпление в двете държави.

"Тук този въпрос се поставя във връзка с това дали ембаргото, което е било наложено от САЩ на Сирия, може да се счита за престъпление в България, защото към онзи момент - 2013-2014 година ЕС и България не са били наложили ембарго на Сирия, но от мотивите на първоинстанционния съд не могат да се правят изводи за основното производство", обясни Стефанова.  

Не допускайте безумието да ме екстрадират, моли Гергана в съда

Не допускайте безумието да ме екстрадират, моли Гергана в съда

Софийски апелативен съд отложи делото на Гергана Червенкова