Със страстите и демоните на историята в лицето на Йосиф Сталин ни среща книгата на Владимир Федоровски „Призракът на Сталин".

Повече от петдесет години след смъртта си Йосиф Сталин все още разделя руснаците.

Според неотдавнашно изследване около 30% от населението го смятат за „кървав тиран, който е избил милиони невинни хора". Мнозинството обаче - цели 35% - го отъждествява преди всичко с ролята му за победата през 1945 г. срещу нацистите. Макар мнозина руснаци да осъждат терора, репресиите и депортациите, те въпреки всичко ги оправдават, позовавайки се на необходимостта да бъде построена „една силна държава.

.„Призракът на Сталин" е отрезвяващо изследване с 16 цветни илюстрации и пространен текст, разгръщащ обширно образите на „Бащата на народите" и на бившия агент на КГБ и тяхното въздействие върху народа, историята и икономиката на Русия.

Книгата отразява амбицията да се хвърли един нов поглед върху голям брой „утвърдени истини", които обаче не отговарят на историческата действителност, посочват издателите от „Изток-запад".

В известен смисъл четивото е отговор на въпроса: „Какво не е трябвало да се прави?" - парафраза на въпроса „Какво е трябвало да бъде направено?", задаван твърде често в руската литература и в руската политика.

Владимир Федоровски е подтикнат да напише книгата от редица драматични събития като убийствата на независими журналисти, отравянето на един бивш агент, хвърлянето на банкери в затвора, от една сурова действителност, белязана от призрака на Сталин и завръщането на КГБ.