Скандал се разрази в Столична община отново с тема реорганизация на движението по Патриарха. Бяха разменени и брифинги в Столична община с взаимни обвинения - между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ-Спаси София, като в центъра на скандала е зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов.
Тема за движението по Патриарха беше актуална миналата година, но в момента няма сигнали за сериозни задръствания в района.
Според ГЕРБ-СДС, зам.-кметът Илиян Павлов е замесен в корупция и търговия с влияние и това се разкрива от доклад на общински служител, адресиран до кмета на София Васил Терзиев. В него се разкривали нарушенията, които потвърждавали техните сигнали за нередности около реорганизацията на кръстовищата при булевард "Патриарх Евтимий" и ул. "Витоша".
Антон Хекимян обобщи, че в документа се посочва, че има данни за корупционни практики, търговия с влияние, както и притискане на общински служители от страна на заместник-кмета на "Спаси София". Общинският съветник Андрей Зографски се е разпореждал устно както трябва да се случи и цялата реорганизация е въведена въпреки предупрежденията на експертите. Зам.-кметът по транспорт е укривал информация от Комисията по транспорт и от СОС за реалните данни след въвеждането на незаконната организация на "Патриарха".
Според Прошко Прошков прикривани са и данни за закъсненията на тролейбусите след реорганизацията, които показват, че преди нея закъснения между 10 и 20 минути не е имало, а след нея се появяват такива. Хаос в паркирането и тапи, и то не в пиковите часове - Илиян Павлов има тези данни, но ги е укривал", обясни още той.
Председателят на Комисията по финанси и бюджет Димитър Вучев разказа, че са десетки финансовите злоупотреби, посочен в доклада. Той коментира, че са описани и нередности относно детските градини и училищата и сключен нов договор за такава организация на стойност шест пъти над реалната цена, за която вече имало сключен договор. Отделно на това нарежданията от страна на "Спаси София" са идвали в чат приложение към служителите на Столична община, а не по надлежния ред", заяви Димитър Вучев.
На контрабрифинг групата на "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София" (ПП-ДБ-СС) организира защити Павлов и опроверга твърденията. Според Борис Бонев действията на ГЕРБ са политическа атака, насочена към саботиране на подобренията в столицата.
"Това, което ГЕРБ направиха, е да разобличат самите себе си. Те продължават да държат свои хора - "копчета" - в столичната администрация, които саботират всеки опит за подобрение на живота в София. Настоящите обвинения са безпочвени и представляват целенасочена атака срещу усилията ни за промяна," заяви Бонев.
Борис Бонев обяви, че отговорността за липсата на генерален план за организацията на движението в София е на Димитър Петров, директор на дирекция "Управление и анализ на трафика". Той определи Петров като "копче на ГЕРБ", което според него умишлено създава затруднения в транспортната организация.
"Димитър Петров е човекът, който само с две кликвания на мишката може да обърка трафика в София. Връзката между него и ГЕРБ е очевидна, а настоящата политическа атака е поредната демонстрация на техния модел на саботаж," добави Бонев.
По време на брифинга Борис Бонев представи имейл кореспонденция между Илиян Павлов и Димитър Петров, която според него доказва невинността на зам.-кмета.
Самият Илиян Павлов заяви, че е спокоен и сигурен в своята невинност и обяви, че ще предприеме съдебни действия срещу обвиненията на ГЕРБ. "Моят авторитет няма да бъде разрушен от тези безпочвени твърдения. Имам доказателства, които опровергават всяко обвинение, и ще потърся правата си по съдебен път," заяви Павлов.
Според Бонев и представителите на ПП-ДБ-СС, атаката срещу Павлов е част от по-широка стратегия на ГЕРБ за дискредитиране на техните усилия за промяна и развитие на София. Те изразиха увереност, че тези действия ще завършат с пълен провал за ГЕРБ.
Веднага след получаване на сигнала със заповед на кмета Васил Терзиев е сформирана вътрешна комисия, която да разгледа посочените в доклада данни. Комисията се състои от 14 служители с висока професионална квалификация от различни направления в Общината с цел да събере цялата относима информация по отношение на предоставените твърдения за евентуални извършени административни нарушения. Крайният срок за становище на комисията е 10 февруари, съобщиха от Столична община.