Непал ще издава разрешителни за Еверест само на алпинисти с опит в изкачването на поне един от 7000-метровите върхове на хималайската страна. Това предвижда проектът на нов закон, насочен към намаляване на пренаселеността и подобряване на безопасността, съобщава "Ройтерс".
Непал, който е силно зависим от алпинизма, преходите и туризма за чуждестранна валута, е изправен пред критики, че е позволил на твърде много алпинисти, включително неопитни, да се опитат да изкачат 8849-метровия връх.
Това често води до дълги опашки от катерачи в "зоната на смъртта" - област под върха с недостатъчен естествен кислород за оцеляване.
Именно на пренаселеността се приписва големият брой смъртни случаи в планината. Най-малко 12 алпинисти загинаха, а други петима изчезнаха по склоновете на Еверест през 2023 г., когато Непал издаде 478 разрешителни. Осем алпинисти пък загинаха миналата година.
Съгласно предложения закон разрешително за Еверест ще се издава само след като алпинист представи доказателство, че е изкачил поне един 7000-метров връх в Непал.
Ръководителят на местния персонал и планинският водач, придружаващ алпинистите, също трябва да са граждани на Непал.
Законопроектът е регистриран в Народното събрание - горната камара на парламента, където управляващата коалиция притежава мнозинството, необходимо за приемане на законопроекта.
Операторите на международните експедиции призоваха Непал да зачита всеки 7000-метров връх, а не само тези в хималайската страна, за отпускане на разрешително за Еверест.
"Това няма да има никакъв смисъл. Аз бих добавил планини, които са близо до 7000 метра към този списък и които се използват като подготовка, като Ама Даблам, Аконкагуа, Денали и други", заяви Лукас Фуртенбах от базирания в Австрия организатор на експедиции Furtenbach Adventures.
Той отбеляза, че планински водачи от други страни също трябва да имат право да работят на Еверест, тъй като няма достатъчно квалифицирани непалски планински водачи.
"Важно е планинските водачи да имат квалификация като IFMGA (Международна федерация на асоциациите на планински водачи), независимо от каква националност са. Ние също приветстваме непалските водачи на IFMGA да работят в Алпите в Европа", изтъкна Фуртенбах.
Гарет Мадисън от базираната в САЩ Madison Mountaineering също посочи, че 6500-метров връх навсякъде по света би бил по-добра идея.
"Твърде трудно е да се намери разумен връх от над 7000 метра в Непал", обясни той.
Vlady
на 28.04.2025 в 16:08:47 #1Нужни са повече истински герои от ранга на Христо Проданов. Непал трябва да внимава да не пречи на неговите достойни ученици и последователи.