В облаците на Венера са открити доказателства за бактериални форми на живот, пише SkyNews.
Изследователи от Университета в Кардиф, Масачузетския технологичен институт и Университета в Кеймбридж предполагат, че в облаците на планетата може да има безцветен газ, съставен от азот и водород, известен още като амоняк.
Учените са моделирали набор от химични процеси, за да покажат как верига от химични реакции би неутрализирала заобикалящите ги капки сярна киселина, ако в тях има следи от амоняк. Това би довело до намаляване на киселинността на облаците от -11 до нула и въпреки че това все още е много киселинно по рН скалата, то би било ниво, при което животът би могъл да оцелее.
"Знаем, че животът може да се развива в киселинна среда на Земята, но не и в такава киселинна среда, каквато се смята, че са облаците на Венера. Ако обаче нещо произвежда амоняк в облаците, това ще неутрализира някои от капките, което ще ги направи потенциално по-пригодни за обитаване,", коментира д-р Уилям Бейнс от Факултета по физика и астрономия към Университета в Кардиф.
Астрономите и учените изучават амоняка, който се съдържа в горните слоеве на атмосферата на Венера, още от 70-те години на миналия век, особено след като винаги се е смятало, че планетата е прекалено гореща за живи организми.
Сега има предположение, че всички възможни форми на живот в облаците вероятно са микроби, подобни на бактериите, които се срещат на Земята. Учените смятат, че произходът на амоняка е биологичен, а не от природни сили като мълнии или вулканични изригвания.
"Амонякът не би трябвало да е на Венера. Към него е прикрепен водород, а наоколо има много малко водород. Всеки газ, който не е характерен за контекста на околната среда, автоматично се подозира като произведен от живот," заяви проф. Сара Сийгър от Масачузетския технологичен институт
Венера се намира на 47,34 млн. км от Земята.