Най-малко 242 милиона деца в 85 държави са прекъснали училището си миналата година поради горещи вълни, циклони, наводнения и други екстремни метеорологични условия. Това се казва в петък, в нов доклад на Детския фонд на ООН, цитиран от АП.

УНИЦЕФ каза, че едно на всеки седмо училищни деца по света в даден момент през 2024 г. е било държано извън клас поради последици от климатичните изменения.

В някои страни стотици училища бяха разрушени, като в Азия и Субсахарска Африка бяха засегнати особено тежко.

Проливни дъждове и наводнения в Италия към края на годината прекъснаха училището за повече от 900 000 деца. Учебните занятия на хиляди бяха спрени след катастрофалните наводнения в Испания.

Земята регистрира най-горещата си година досега.

Учените очакват 2024 година да се окаже най-горещата в историята

Учените очакват 2024 година да се окаже най-горещата в историята

Европейската служба за климатични промени призовава за спешни мерки за намаляване на въглеродните емисии

Повече от 118 милиона деца са прекъснали училището си само през април, тъй като големи части от Близкия изток и Азия, от Газа на запад до Филипините на югоизток, са претърпели силна гореща вълна, продължила седмици, с температури над 40 градуса по Целзий.

"Децата са по-уязвими от въздействието на свързаните с времето кризи, включително по-силни и по-чести горещи вълни, бури, суши и наводнения, каза изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел в изявление. Телата на децата са уникално уязвими. Те се загряват по-бързо, потят се по-малко ефективно и се охлаждат по-бавно от възрастните. Децата не могат да се концентрират в класните стаи в жегата, не могат да стигнат до училище, ако пътеката е наводнена, или ако училищата са отнесени."

Около 74% от засегнатите деца през 2024 г. са били в страни със среден и нисък доход, което показва как екстремните климатични условия продължават да имат опустошително въздействие в най-бедните страни. Наводненията съсипаха повече от 400 училища в Пакистан през април. Афганистан имаше горещи вълни, последвани от сериозни наводнения, които унищожиха над 110 училища през май, каза УНИЦЕФ.

Месеците на суша в Южна Африка, изострени от метеорологичния феномен Ел Ниньо, застрашиха образованието и бъдещето на милиони деца.

И кризите показаха малко признаци на отслабване. Бедната френска територия Майот в Индийския океан край Африка беше оставена в руини от циклона Чидо през декември и ударена отново от тропическата буря Дикеледи този месец, оставяйки децата от островите извън училище в продължение на шест седмици.

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

След като развиващите се нации осъдиха като крайно неадекватен резултата от срещата на върха COP29

Циклонът Чидо също унищожи повече от 330 училища и три регионални образователни отдела в Мозамбик на континенталната част на Африка, където достъпът до образование вече е сериозен проблем.

УНИЦЕФ каза, че училищата и образователните системи по света "са до голяма степен зле оборудвани" да се справят с ефектите от екстремното време.