Тримата главни християнски лидери в света отправиха безпрецедентен съвместен апел към членовете на своите църкви да "се вслушат в плача на Земята" и да подкрепят действия за спиране на последиците от климатичните промени, информира "Ройтерс".
В "Съвместно послание за защита на Сътворението" папа Франциск, архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби и православният вселенски патриарх Вартоломей помолиха християните да се молят световните лидери на Конференцията на ООН за климатичните промени (COP26) в Глазгоу през ноември да направят смел избор.
"Призоваваме всички, независимо от тяхното вярване или светоглед, да се опитат се вслушат в плача на земята и бедните хора, да разгледат внимателно поведението си и да обещаят значими жертви в името на Земята, която Бог ни е дал", се подчертава в посланието.
Франциск оглавява Римокатолическата църква, която има 1,3 млрд. членове, Вартоломей е духовен водач на около 220 млн. православни християни в света, а Уелби е старшият епископ на световното англиканско общество, което има около 85 млн. членове.
И тримата са много активни в областта на околната среда и са съгласни, че климатичните промени и глобалното затопляне поне частично са причинени от човешки дейности, като например използването на изкопаеми горива.
"Ние сме изправени пред сурово правосъдие: загубата на биологично разнообразие, деградацията на околната среда и климатичните промени са неизбежните последици от нашите действия, понеже алчно консумирахме повече от земните ресурси, отколкото планетата може да издържи", се изтъква още в посланието.
В него се предупреждава, че последните екстремни метеорологични събития, природни бедствия, наводнения, пожари, суши и повишаване на морското равнище са показали, че "климатичните промени са не само бъдещо предизвикателство, но и непосредствен и спешен въпрос на оцеляване".
Европа регистрира най-топлото си лято тази година, макар и само с малка разлика спрямо две предишни най-високи температури за юни-август, обявиха по-рано днес учени от Европейския съюз, а зелени групи призоваха конференцията COP26 да бъде отложена.
Обикновено делегати от повече от 190 страни присъстват на годишните преговори, но с много страни, които се борят с COVID-19 и по-бедните страни, които изпитват затруднения с достъпа до ваксини, конференцията за климата трябва да се отложи, настоя Мрежата за действие по климата (CAN).
Епископите на Шотландия заявиха, че папа Франциск, който претърпя чревна операция през юли, ще участва в конференцията в Глазгоу, ако здравето му позволява.
Говорител на Уелби заяви, че ще присъства. Канцеларията на Вартоломей не е отговорила на имейл относно плановете му.
На 4 октомври Ватиканът ще бъде домакин на голяма среща на световни религиозни лидери и учени, които да заемат обща позиция преди конференцията в Глазгоу.
Наречена "Вяра и наука: към COP26" се организира от Великобритания и Италия. Тя ще събере около 40 лидери от големите световни религии и 10 учени.
friend
на 07.09.2021 в 22:32:37 #21. че климатичните промени и глобалното затопляне поне частично са причинени от човешки дейности 2. Ние сме изправени пред сурово правосъдие: загубата на биологично разнообразие, деградацията на околната среда и климатичните промени са неизбежните последици от нашите действия 3. Европа регистрира най-топлото си лято тази година, макар и само с малка разлика спрямо две предишни най-високи температури за юни-август ------------------------------- 1. Хубаво е, че се признава, че човечеството не е виновно изцяло за климатичните промени. Вече не се говори за озоновата дупка. Частично-частично... ама колко 1%? 2%??? 2. Ние не сме изправени пред загуба на биологичното разнообразие, а просто измирането на дадени видове се замества с появата на нови видове. Това е част от еволюцията на планетата от началото на съществуването на живота на Земята. Твърде възможно е и ние да сме част от тази еволюция. 3. Колкото до високите температури през юни-август... това е доста смешно, защото до края на юни обличахме якетата. Преспата от сняг от северната страна на витоша се стопи в края на ЮЛИ. Преди 40 години тя се стопяваше преди края на Май. Миналата година се стопи на 14 юли, а сега на 31 Юли. Накратко: задава се нов ледников период, а не глобално затопляне. Нивото на морето винаги е търпяло промени и то през всички геоложки епохи. Има графики за нивото на морето във времето в интернет. На базата на изследванията на нивото на морето се определят нефтогенериращите скали, а така също и резервоарите за нефт и газ.... така че този феномен е добре изучен значително преди да се заговори за климатичните промени и влиянието на хората върху тях. Бурите, тропическите циклони и др си ги имаше и преди.... и си ги е имало винаги, само дето нямаше информация за тях, защото нямаше интернет. В учебниците по география преди 40 години, се споменаваше, че само във Флорида има над 2000 случая на торнадо за година.
gaf-laskaris
на 07.09.2021 в 19:04:01 #1Религиите са станали клакьори и повтарят разпоредбите на началниците си ама нещо са объркали календара.