Нормалният човек поглъща най-малко 50 000 частици микропластмаса годишно и вдишва подобно количество. Това показва първото проучване за оценка на поглъщането от хората на пластмасовото замърсяване, пише "Гардиън".
Истинският брой вероятно е многократно по-висок, тъй като само малък брой храни и напитки са анализирани за пластмасово замърсяване. Учените предупредиха, че пиенето на много бутилирана вода драстично е увеличило консумирането на пластмасови частици.
Въздействията върху здравето от поглъщането на микропластмаса са неизвестни, но те биха могли да отделят токсични вещества. Някои частици са достатъчно малки, за да проникнат в човешките тъкани, където могат да предизвикат имунни реакции.
Замърсяването с микропластмаса се създава най-вече от разпадането на пластмасови отпадъци и изглежда, че е разпространено навсякъде по света. Изследователите откриват микропластмаси навсякъде, където погледнат - във въздуха, почвата, реките и най-дълбоките места в океаните по света.
Те са откривани в чешмяна и бутилирана вода, морски дарове и бира. Пластмаса е открита също в човешки изпражнения за първи път през октомври, потвърждавайки, че хората поглъщат пластмаса.
Новото проучване, публикувано в сп. Environmental Science and Technology, е взело данните от 26 предишни проучвания, които измерват количеството микропластмасови частици в риба, миди, захар, сол, бира и вода, както и във въздуха в градовете.
След това учените са използвали диетичните указания на правителството на САЩ за изчисляване на броя на частиците, които хората биха погълнали за една година. Възрастните хора ядат около 50 000 микропластмасови частици годишно, а децата - около 40 000, показват техните оценки.
Повечето видове храни и напитки не са били изследвани, но това не означава, че проучването е оценило само 15 на сто от приема на калории. "Не познаваме огромно количество. Налице са някои големи пропуски, които трябва да бъдат запълнени", коментира Кийран Кокс от Университета на Виктория в Канада, който е ръководител на изследването.
Други храни, като например хляб, преработени продукти, месо, млечни продукти и зеленчуци, може също да съдържат толкова пластмаса, допълва ученият. "Действително е много вероятно в тях да има големи количества пластмасови частици. Реално човек може да поглъща стотици хиляди годишно", допълва Кокс.
Някои от най-добрите налични данни са за водата, като бутилираната вода съдържа средно 22 пъти повече микропластмаса в сравнение с чешмяната вода. Човек, който е консумирал само бутилирана вода, ще погълне 130 000 частици годишно само от този източник, подчертават изследователите, в сравнение с 4 000 частици от чешмяната вода.
Учените не знаят какво се случва, когато микропластмасите биват вдишвани, но новото проучване предполага, че "повечето вдишани частици ще бъдат погълнати", вместо да бъдат изкашляни или изкихани. Изследователите също така са изчислили, че микропластмасовите частици, които се натрупват за едно хранене на ден, биха могли да добавят още десетки хиляди към годишното консумирано количество.
Кийран Кокс даде да се разбере, че все още не са известни ефектите върху здравето, но каза, че погълнатите пластмасови частици представляват "висок риск от излагане по отношение на броя. Това би могло да бъде потенциален тревожен сигнал със сигурност".
friend
на 05.06.2019 в 21:21:49 #2Е по-тъпа статия не бях чел скоро. Каква мерна единица е "една частица"??? А колко вредни са тези частици, след като те не се разграждат??? А колко прахови частици поглъщат бедуините в Африка при една пясъчна буря??? Глупости.... само и само да плашат хората.
posredstven
на 05.06.2019 в 18:57:39 #1Лошо .. Че не пия и кока-кола да ги разтопи ..