Русия сформира спешна работна група, тъй като нефтеният разлив в Керченския пролив продължава да се разпространява. Това съобщи Асошиейтед прес. Оперативната група за извънредни ситуации пристигна в руския Краснодарски регион.
Работната група, включваща министъра на извънредните ситуации Александър Куренков, беше създадена, след като руският президент Владимир Путин скастри местните властите за несправянето със ситуацията.
Куренков отбеляза, че най-тежка е ситуацията край пристанището Таман в Краснодарския край, където продължава да изтича мазут в морето от повредената част на танкера "Волгонефт-239". Министерството на извънредните ситуации съобщи, че над 155 000 тона замърсен пясък и пръст са били събрани.
Властите в Крим обявиха извънредна ситуация в региона миналия уикенд, след като петрол бе открит на брега на Севастопол, най-големият град на полуострова, на около 250 километра от Керченския пролив.
Нови петна петролни продукти са открити в шест общини с обща дължина 12,61 км. Замърсяване е открито в Евпаторийски, Судакски, Феодосийски, Ялтенски, Сакски, Черноморски окръг, както и на остров Тузла и нос Такил в Ленински окръг", гласи официалното съобщение на руските власти.
Говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий обвини Русия, че е започнала да демонстрира загриженост едва след като мащабът на бедствието е станал твърде голям, за да прикрият ужасните последици от него.
Най-тежко е положението в Анапа, където нефтените продукти са най-много и доброволци и местни служби се борят със замърсяването вече две седмици. Днес при посещението на Александър Куренков, съпроводен от губернатора на Краснодарския край Вениамин Кондратиев се разбра, че на площадката за временно съхранение на отпадъците се намират 120 хиляди тона замърсен пясък. Явно е запълнена, макар и властите да не посочват директно това, а заявяват, че в следващите дни събирането на нефтените петна ще продължи да се случва без извозване. Не става ясно обаче при първо затопляне, как събраното ще остане на плажа, а няма отново да предизвика вторично замърсяване. По думите на Кондратиев ще се прави "скрининг на бреговата линия".
Керченският проток е важен глобален морски маршрут, осигуряващ преминаване от вътрешността на Азовско море към Черно море.
Припомняме, че нефтът се разля от два остарели танкера, ударени от буря на 15 декември в Керченския проток. Хиляди спасители и доброволци работят по почистването на замърсения пясък и почва от двете страни на Керченския проток. Екологични групи съобщават за смърт на делфини, други морски бозайници и птици.