Мъртвите зони в океана, където липсва кислород, са увеличили размера си 4 пъти от 1950 г. насам, предупредиха учени, докато броят на районите с много малко кислород край бреговете са се увеличили десетократно.
Повечето морски обитатели не могат да оцелеят в тези зони, а настоящите тенденции биха довели до масово изчезване в дългосрочен план, което води със себе си опасността от ужасяващи последици за стотици милиони хора, които зависят от морето.
Климатичните промени, предизвикани от горенето на изкопаеми горива, са причината за масовата декислородизация, тъй като по-топлите води съдържат по-малко кислород. Крайбрежните мъртви зони са резултат от тора и нечистотиите от канализациите, изтичащи в морето.
Проучването, публикувано в сп. Science, е първото всеобхватно изследване по темата, като в него се твърди: "Изчезвания в голям мащаб в историята на Земята са свързани с топлия климат и океани, в които има недостиг на кислород", изтъква водещият автор Денис Брайтбърг от американския Център за изследване на околната среда "Смитсониън", като допълва: "При настоящия темп на климатични промени последиците за хората ще бъдат толкова ужасни, че е трудно да си представим, че е налице добър сценарий."
"Това е проблем, който можем да разрешим", уверява Брайтбърг, посочвайки: "Спирането на климатичните промени изисква глобални усилия, но дори действията по места могат да помогнат в борбата срещу намаляването на кислорода."
Проф. Робърт Диас от Института по морска наука във Вирджиния обаче изтъква в тази връзка, че тези проблеми не са приоритет за правителствата по света. "За съжаление, ще трябва да се мине през сериозна и постоянна смъртност в риболовните зони, за да може да бъде осъзната сериозността на проблема с ниските нива на кислород в океана", предупреждава ученият.
Океаните изхранват повече от 500 млн. души, особено в по-бедните страни, и осигуряват работа за 350 млн. души. Но се съобщава за най-малко 500 мъртви зони към момента в крайбрежни райони, което е скок от повече от десет пъти в сравнение с по-малко от 50 такива зони през 1950 г. Липсата на мониторинг в много региони по света означава, че истинският брой на мъртвите зони може да е много по-висок.
friend
на 05.01.2018 в 21:01:53 #1Дори и да намалява кислородът в океаните, това не се дължи на дейността на хората, а на естествени природни процеси. Сравнете мърсотията, която изтича от тази тръба в морето и топлите води на милионите вулкански апарати в океаните, които съдържат сяра, азот и всичко, което се намира в земната мантия. Заради топлината на разтворите те са много по-агресивни. В същото време помислете дали ние реално с нашите вмъзможности можем да затоплим дари и 1 см от водата в океаните. Дори и да впрегнем всичката енергия, която можем да получим за подгряване и не допускме разсейването и в атмосферата, ние не да затоплим водата и със стотна от градуса. Всичко това е измама. Не е трудно да се изчисли енергията, която получаваме на ден в световен мащаб. Тя разбира се е гигантско число, но може да се изчисли. Ако теоретично се превърне в топлина, ще се види, че не можем да повлияем на тези процеси и за замърсяването по никакъв начин. Природата сама се замърсява и сама се пречиства. През Юрския период средната температура е била много по-висока от днешните и въпреки всичко растителният и животинският свят са били в разцвет.