Глобалните конфликти са причинили смъртта на три пъти повече деца и два пъти повече жени през 2023 г., отколкото през предходната година, съобщава "Франс прес", позовавайки се на данни на ООН.
Общият брой на цивилните жертви през миналата година е нараснал със 72%.
Враждуващите страни все повече "излизат отвъд границите на приемливото - и законното", заяви Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк пред Съвета на ООН по правата на човека в Женева.
Те показват "пълно презрение към другия, потъпквайки човешките права в основата си", допълни той. "Убийствата и нараняванията на цивилни се превърнаха в ежедневие. Унищожаването на жизненоважна инфраструктура е ежедневие".
"Застреляни деца. Бомбардирани болници. Тежка артилерия, стреляща по цели общности. Всичко това заедно с една пълна с омраза, разделяща и дехуманизираща реторика".
Тюрк посочи, че службата му е събрала данни, които показват, че миналата година "броят на цивилните смъртни случаи във въоръжен конфликт е нараснал със 72%".
"Ужасяващо, но данните показват, че делът на убитите жени през 2023 г. се е удвоил, а този на децата се е утроил в сравнение с предходната година", отбеляза той.
Тюрк подчерта, че е "ужасен от незачитането на международните права на човека и хуманитарното право от страните в конфликта" в ивицата Газа и "безсъвестното причиняване на смърт и страдание".
След избухването на войната, отприщена от безпрецедентната атака на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, той заяви, че "над 120 000 души в Газа, предимно жени и деца, са били убити или ранени в резултат на интензивните израелски офанзиви".
"Откакто Израел ескалира операциите си в Рафах в началото на май, почти един милион палестинци отново бяха насилствено разселени, а доставките на помощ и хуманитарният достъп се влошиха още повече", отчете Тюрк.
Тюрк посочи и редица други конфликти, включително в Украйна, Демократична република Конго и Сирия.
А относно Судан, в хватката на продължаваща повече от година гражданска война, той предупреди, че страната "е унищожена пред очите ни от две враждуващи страни и свързани групи, които грубо са отхвърлили правата на собствените си хора".
Такова опустошение идва, когато финансирането за подпомагане на нарастващия брой хора в нужда намалява.
"Към края на май 2024 г. разликата между изискванията за хуманитарно финансиране и наличните ресурси възлиза на 40,8 милиарда долара", посочи Тюрк и допълни, че обжалванията се финансират средно само с 16,1%.
"Сравнете това с почти 2,5 трилиона долара глобални военни разходи през 2023 г., 6,8% увеличение в реално изражение спрямо 2022 г.", отбеляза той и подчерта, че "това е най-рязкото увеличение на годишна база от 2009 г. насам".
"В допълнение към причиняването на непоносимо човешко страдание, войната идва и със солидна цена", обобщи Тюрк.