Air India съобщи в четвъртък, че заместващият самолет е излетял от руския град Магадан за Сан Франциско, превозвайки всички пътници и екипажа на авариралия преди два дни "Боинг" 777, предава Ройтерс.
Самолетът кацна в Сан Франциско към 3:00 часа българско време тази сутрин, показва справка на сайта за проследяване на полети Flightradar24.
Air India е осигурила допълнителни екипи на летището в Сан Франциско, за да се извършат формалностите за освобождаване на пътниците при пристигане, се добавя в туита.
Air India изпрати самолет до Русия в сряда, за да извози пътнците, чийто полет от Делхи до Сан Франциско беше отклонен към Далечния изток на Русия, след като техният самолет "Боинг" 777 получи проблем с един от общо двата двигателя.
Заради санкциите не ясно дали ще може да бъде ремонтиран повредения самолет, тъй като САЩ забраняват износа на самоолетни части за Русия. Преди години в подобна ситуация се оказа шведски самолет "Еърбъс", който кацна принудително в иранския град Шираз и след това се оказа изключително трудно да бъдат внесени в Иран части, необходими за неговия ремонт.
Блокиран пътник е разказал пред индийската телевизия NDTV, че на борда е имало много граждани на САЩ и че предвид напрежението между Русия и Съединените щати "тук има много нервни хора".
Air India не отговори веднага на искането да обяви националността на пътниците.
Заместник-говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател каза във вторник, че е "вероятно" да има американци на борда предвид планираната дестинация.
"Ние знаем за полет за САЩ, който трябваше да направи аварийно кацане в Русия и продължаваме да наблюдаваме ситуацията отблизо", каза Пател.
Авиокомпанията каза, че е преместила пътниците в импровизирани помещения, позовавайки се на инфраструктурни ограничения около летището.
Русия забрани на американски авиокомпании и други чуждестранни превозвачи да използват нейното въздушно пространство в отговор на това, че Вашингтон забрани руски полети над Съединените щати през март 2022 г., след като Москва изпрати войски в Украйна.
Въпреки това Air India и някои базирани в Персийския залив, китайски и африкански превозвачи продължават да летят над Русия, което прави времето за полет по-кратко и американските конкуренти неконкурентоспособни.
През февруари американските сенатори призоваха администрацията на Байдън да спре китайски авиокомпании и други неамерикански превозвачи да летят над Русия по маршрути за САЩ.
"Ройтерс" съобщи миналата седмица, че китайските авиокомпании избягват да летят над руското въздушно пространство в четири новоодобрени полета до и от Съединените щати.
Отклоняването на построен в САЩ самолет към Русия с технически проблеми постави в центъра на вниманието напрежението в индустрията около руското въздушно пространство - само ден след като ръководителят на голям американски превозвач United Airlines прогнозира почти идентичен сценарий.
Глобална среща на авиационната индустрия приключи във вторник с разногласия между превозвачите относно използването на руското въздушно пространство за преминаване на търговски полети с пътници и товари, като United Airlines изрази търговски опасения, но индийският превозвач Air India защити позицията си..
Руската забрана за някои чуждестранни превозвачи да използват нейното въздушно пространство, като отговор на санкциите на Запада заради войната в Украйна, прекрои въздушните маршрути и разстрои бизнес моделите за някои авиокомпании, които сега трябва да заобикалят най-голямата страна в света.
Потенциалното въздействие е широкообхватно, тъй като един полет между Европа и Азия генерира три в цялата мрежа, тъй като пътниците използват свързващи полети, според базираната в Брюксел организация за контрол на въздушното движение Евроконтрол.
Докато американските, европейските и японските превозвачи спряха да летят над Русия, Air India и някои базирани в Персийския залив и китайски авиокомпании продължават да го правят, което прави времето за полет по-кратко и им дава предимство в цените пред конкурентите.
На фона на напрежението между суперсилите, близко до нивата от Студената война, шефът на United Airlines, Скот Кърби, начерта сценарий, изключително подобен на инцидента, който се разигра в руския Далечен изток само 24 часа по-късно.
"Какво ще се случи, ако авиокомпания кацне в Русия с видни граждани на САЩ на борда? Това е потенциална криза в процес на нейното създаване", предупреди Кърби в понеделник.
Разногласията поставят в светлината на прожекторите стратегическото и географско значение на Русия в света на глобалната авиация, тъй като тя предлага най-прекия полет между Запада и Изтока - важен фактор за превозвачите да поддържат ниски разходи.