Най-малко 14 души са загинали, а над 750 други са ранени по последни данни след взрива в Иран, съобщава Politico. Броят им бързо нараства.
Късно в събота държавната информационна агенция IRNA заяви, че митническата администрация на Иран е обвинила за експлозията "запаси от опасни стоки и химически материали, съхранявани в района на пристанището", без да дава подробности, съобщи AP.
Иранският президент Масуд Пезешкиан изрази "дълбоко съжаление и съчувствие" към жертвите на експлозията и обяви правителствено разследване.
Припомняме, че мощна експлозия разтърси на 26 април пристанище Бандар Абас в Южен Иран.
Експлозията стана в секцията "Шахид Раджаи" - най-голямото товарно пристанище на страната, което обработва по-голямата част от контейнерния транзит на Иран. Властите посочиха като вероятна причина неправилното съхранение на химикали в складови контейнери.
"Причината за експлозията са химикалите в контейнерите", заяви пред агенция ILNA говорителят на Организацията за управление на кризи на Иран Хосейн Зафари. Той добави, че властите вече били отправяли предупреждения за рискове при складирането на опасни материали в района.
Пожарът е резултат от "неправилно боравене с пратка твърдо гориво, предназначено за използване в ирански балистични ракети", според Ambrey Intelligence, глобална фирма за морски рискове, цитирана в репортажа на BBC.
Експлозията е била чута на повече от 25 километра разстояние, включително на остров Кешм.
Дейността на пристанището бе временно преустановена, докато спасителните екипи работеха по гасенето на пожара и евакуацията на камионите от района.
Въпреки че няма доказателства, че експлозията е резултат от атака, иранският външен министър Абас Арагчи в сряда е признал, че "нашите служби за сигурност са в повишена готовност предвид минали случаи на опити за саботаж и убийства, предназначени да провокират легитимен отговор", според репортажа на AP.
Инцидентът стана на фона на започналия същия ден в Оман трети кръг от непреки ядрени преговори между Иран и Съединените щати. Властите обаче подчертават, че засега няма индикации за връзка между преговорите и експлозията.