Все още не е разпределена хуманитарната помощ в Ивицата Газа. Това съобщи ООН във вторник, цитирана от "Ройтерс".

Това се случва ден, след като Израел позволи възобновяването на ограничени хуманитарни доставки след 11-седмична блокада на палестинския анклав, където експерти предупреждават за надвисване на глад.

Говорителят на ООН Стефан Дюжарик заяви, че четири камиона с бебешка храна са били оставени от палестинската страна на границата в понеделник и че няколко десетки камиона с брашно, лекарства, хранителни продукти и други основни стоки са влезли в Газа във вторник.

Нови израелски удари в Газа: До 14 000 бебета може да умрат от глад в следващите 48 часа

Нови израелски удари в Газа: До 14 000 бебета може да умрат от глад в следващите 48 часа

Международният натиск върху Израел се засилва

"Израелските власти изискват от нас да разтоварим провизии от палестинската страна на граничния пункт Керем Шалом и да ги натоварим отново отделно, след като осигурят достъпа на нашия екип от вътрешността на Газа, каза Дюжарик пред репортери. Днес един от нашите екипи чака няколко часа. За съжаление, те не успяха да внесат тези доставки в нашия склад", каза той.

По-рано във вторник говорител на хуманитарната служба на ООН в Женева заяви, че Израел е дал разрешение на около 100 камиона с помощи да влязат в Газа.

Израел разреши на ООН да изпрати още 100 камиона с помощ в Газа

Израел разреши на ООН да изпрати още 100 камиона с помощ в Газа

Степента на недохранване в палестинския анклав се е повишила

ООН предупреди по-рано, че 14 000 бебета могат да умрат в рамките на 48 часа, ако помощта не достигне до тях навреме.

Войната, която навлезе в своя 20-и месец, сериозно обтегна отношенията на Израел с международната общност. Великобритания, Франция и Канада предупредиха в понеделник, че могат да предприемат "конкретни действия", ако Израел не прекрати военните операции и не вдигне ограниченията върху доставката на помощи. В съвместно изявление с Европейския съюз и още 20 държави, трите страни заявиха, че населението на Газа е изправено пред глад и ООН и хуманитарните организации трябва да получат свободен достъп.

В отговор на критиките, израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че страната му води "война на цивилизацията срещу варварството" и ще продължи да се защитава "до пълна победа".