Разлика от половин градус по Целзий може да бъде едва забележима ден за ден, но разлика между 1,5 и 2 градуса по Целзий при глобалното затопляне означава промяна в нов, по-опасен климатичен режим. Това показва първият изчерпателен анализ на проблема, съобщава „Гардиън”.

Учените са установили, че допълнителни 0,5 градуса биха довели до по-дълги горещи вълни, по-големи засушавания и (в тропиците) намаляване на реколтата, а всички коралови рифове поставени на прага на изчезването.    

Споразумението относно глобалните климатични промени, договорено в Париж през декември, обеща да „задържи нарастването на глобалните средни температури доста под 2 градуса по Целзий над нивата от прединдустриалната епоха и продължаване на усилията за ограничаване на повишаването на температурите до 1,5 градуса”. Уязвимите страни, като разположените на ниска надморска височина острови, предупредиха, че повишаване с 2 градуса на глобалните температури ще изличи техните страни от картата.

Разбирането на различните въздействия от 1,5 или 2 градуса затопляне на планетата стана по-спешно след рекордните глобални температури, измерени през 2014 и 2015 г., като буквално с всеки изминал месец се подобряват предишните рекорди. През февруари глобалната температура е била с 1,34 градуса над средното в периода 1951-1980 г., показват данните на НАСА.

Новото проучване е публикувано в списание „Earth System Dynamics”, като водещият автор Карл Шлойснер изтъква: „Ние анализирахме климатичните модели, използвани от Междуправителствения панел за измененията в климата и разгледахме 11 различни показателя, включително екстремни метеорологични събития, наличие на вода, реколтата, деградацията на кораловите рифове и повишаването на морското равнище. Ние установихме значителни разлики (между 1,5 и 2 градуса) за всички въздействия, които взехме под внимание.”

Учените са открили: „За свързани с топлината екстремни събития, че допълнителни 0,5 градуса по Целзий бележат разликата между събития в горната граница на днешната естествена променливост и новото състояние на климата, особено в тропическите региони”.

Анализът е установил, че регионалните засушавания се увеличават със 7% при 1,5 градуса затопляне, докато с 11% при 2 градуса повишение на температурата, а морското равнище се повишава с 10 см повече в по-горещия сценарий. Някои региони биха били по-засегнати от други, като, например, наличието на вода в Средиземноморието спада с 9% при 1,5 градуса затопляне, ала със 17% при 2 градуса.

Изследването установява също, че добивите в земеделието могат да нараснат в някои региони, намиращи се далеч от Екватора, но „тропическите региони като Западна Африка, Югоизточна Азия, както и централните и северните части на Южна Америка се очаква да се сблъскат със значителни намаления на добивите, особено на пшеница и царевица”.