Смущения, свързани с пандемията, са причинили десетки хиляди смъртни случая от малария повече през 2020 г. Това обяви Световната здравна организация (СЗО), но добави, че спешните действия са предотвратили много по-лош сценарий, предаде "Франс прес".
В нов доклад здравната агенция на ООН установи, че COVID-19 е обърнал напредъка срещу болестта, пренасяна от комари, която вече беше на плато преди пандемията да удари.
През 2020 г. в света е имало около 241 млн. случая на малария, 14 млн. повече в сравнение с година по-рано, а някога бързо намаляващият брой на смъртните случаи нарасна до 627 000 миналата година, скачайки с 69 000 спрямо 2019 г.
Приблизително две трети от тези допълнителни смъртни случаи са свързани със смущения в осигуряването на превенция, диагностика и лечение на малария по време на пандемията, изтъкна СЗО.
Но тя подчертава, че ситуацията "можеше да бъде много по-лоша".
Агенцията на ООН посочи прогнозата си в началото на пандемията, че смущенията на услугите могат да доведат до удвояване на смъртните случаи от малария през 2020 г.
"Благодарение на упоритата работа на агенциите за обществено здравеопазване в засегнатите от малария страни, най-лошите прогнози за въздействието на COVID-19 не се осъществиха", отбеляза в изявление шефът на СЗО Тедрос Гебрейесус.
"Сега трябва да впрегнем същата енергия и ангажимент, за да обърнем неуспехите, причинени от пандемията, и да засилим темпото на напредък срещу тази болест", допълни Гебрейесус.
От началото на века светът постигна стабилен напредък в борбата с маларията, като годишните случаи намаляват с 27 процента до 2017 г., а смъртните случаи намаляват с над 50 процента.
Но бройките стагнираха през годините преди пандемията.
А ситуацията се влоши в Субсахарска Африка, където се случват 95 процента от всички случаи на малария и 96 процента от всички смъртни случаи и където около 80 процента от всички смъртни случаи са сред деца под пет години.
Докладът на СЗО показа, че 24 страни са регистрирали увеличени смъртни случаи от малария от 2015 г. насам - базовата година за глобалната стратегия на агенцията за маларията.
В 11-те страни с най-голямо бреме от малария в света случаите са нараснали от 150 млн. през 2015 г. до 163 млн. през 2020 г., докато смъртните случаи са нараснали от 39 000 на 444 600 за същия период.
"Мисля, че сме на прага на потенциална криза с маларията", подчерта пред репортери д-р Педро Алонсо, ръководител на Глобалната програма за малария на СЗО.
Не само, че не се доближаваме до елиминирането или изкореняването в световен мащаб, предупреди той, "но проблемът се влошава в значителен брой части на Африка".
Но редица държави постигат напредък.
Между 2000 и 2020 г. 23 страни успяха да преминат три последователни години без локално предаване и досега през 2021 г. Китай и Ел Салвадор бяха сертифицирани като свободни от малария.
Друга положителна стъпка е разработването на първата ваксина срещу малария.
Миналата седмица глобалният алианс за ваксини, Gavi, заяви, че е одобрил близо 156 млн. долара финансиране за разпределението на ваксините за деца в Субсахарска Африка.
GolaVoda
на 06.12.2021 в 18:14:20 #1Има съвсем ясни иследвания, които казват, че за всеки Трима убити от вируса има Двама убити от ваксините, което обезмисля ваксинацията, като ефективен метод за борба. четете https://www.mdpi.com/2076-393X/9/7/693/htm Може да ви се струва странно, но е така, защото смъртността от ковид на 100 000 е ниска и е близка до смъртността от ваксините срещу ковид... А България е страната с най-висока смъртност, поради лошо лечение, надписване на смъртни случаи и твърде голяма старост на населението.