Бързо топящият се морски лед в Гренландия представлява изключителна опасност за изследователските екипи.
Снимка, направена от Щефен Олсен от Центъра за океана и леда към Датския метеорологичен институт на 13 юни, показва кучета, теглещи шейни, газещи през вода, дълбока около 10 см на върха на топящата се ледена покривка в северозападната част на Гренландия. В изумителната снимка изглежда така, сякаш кучетата вървят по вода.
Снимката, направена във фиорда Inglefield Bredning, изобразява вода на върха на това, което според Олсен е ледена покривка с дебелина от 1 метър и 20 сантимента, пише британското издание "Гардиън".
Неговият колега от института, Расмус Тонбо, написа в "Туитър", че "бързото топене и морският лед с ниска пропускливост и малко пукнатини оставят разтопената вода отгоре".
Той допълни, че неговият екип разчита на традиционни знания от местни ловци и техните кучета, докато издирват сухи петна по леда. Екипът също така е използвал и сателитни изображения, за да планира пътуването си. Той каза, че снимките документират един "необичаен ден" и че образът е "по-символичен от науката за мнозина".
Метеорологична станция близо до летище Qaanaaq е регистрирала 17,3 градуса миналата сряда и 15 градуса миналия четвъртък, което са високи температури за Северна Гренландия, дори през лятото.
В други райони разтопената вода се оттича през пролуки в леда до скалите далеч под тях и така не остава вода на повърхността. Но тъй като ледът в района е дебел и в него няма пролуки, водата над леда дава началото на драматичната снимка.
Топене като това на снимката обикновено не се случва до по-късно през лятото, в края на юни или през юли. Твърде е рано да се каже каква е ролята на глобалното затопляне, защото въпреки че тези температури са необичайни, условията не са били безпрецедентни и "все пак е екстремно събитие, задвижвано от метеорологичните условия, така че е трудно да го припишем само на климатичните промени", коментира климатологът Рут Мотрам от Датския метеорологичен институт.
Като цяло обаче тя подчерта: "Нашите симулации на климатичния модел очакват там да има общ спад в дължината на сезона на морския лед около Гренландия, но колко бързо и колко много зависи от това колко се покачват глобалните температури."
Тя каза, че прогнозите сочат, че топлото време над Гренландия ще продължи поне още няколко дни, така че екипите с шейни, теглени от кучета, ще се изправят пред допълнителни трудности.
Снимката се появи на фона на тревожните данни за температурите в Гренландия. В събота от синоптичната служба на американското издание "Вашингтон пост" заявиха, че европейските метеорологични модели показват, че температурите в някои части на Гренландия достигат 22,2 градуса над нормалните миналата сряда, денят преди заснемането на снимката.
Температури по-високи от средните над почти целия Северен ледовит океан и Гренландия през май доведоха до ранно отстъпление на леда, като е бил регистриран вторият най-малък обем на леда от 40 години, откогато има сателитно наблюдение на района.
Ohliovski_reboot
на 18.06.2019 в 23:50:27 #5Трудно е да се предскаже, този път промяната геологически става много по-бързо и има милиарди хора вместо няколко хиляди. Китай и Индия като тръгнат да се заселват в Сибир няма да е "мирен преход". За САЩ поне не е проблем да се засели в Канада, те не са ядрена сила.
friend
на 18.06.2019 в 20:29:56 #4Чафето Когато се говори за промени в клемата не се говори дали това е край на човечеството или на някоя бобулечка. Освен това всеки ден изчезват опрадалени популации, но пък други се създават. Не мисли песимистично. Климатичните промени не стават за 10 години. Човечеството е преживяло четири ледникови периода и множество леки застудявания и затопляния. Враг на човека е самият човек, а не природата. Иначе казано, Земята е кръгла и когато на едно място се засуши, то хората ще се преместят на по-доброто място. Ти мислиш с хиляди години напред..... Да не си от тези дето на умират???
chafeto
на 18.06.2019 в 19:55:06 #3Френде, можеш да хвърлиш един поглед върху глетчерите в Европа. С ужас ще установиш, че за един кратък период голяма част от тях вече ги няма. И това е само малък пример. Не се самозблуждавай, времето на човечеството поне в този му вид изтича. Не знам какве това усещане у теб за непреходност.
friend
на 18.06.2019 в 17:32:40 #2От Топлофикация София пък казват, че тази зима е била най-студената от 30 години насам. На кого да вярваш??? Според едните вървим към "глобално затопляне", а според другите - към "нов ледников период"
friend
на 18.06.2019 в 17:29:58 #1Е да ама през последните десетина - петнадесет години преспата от северната страна на Витоша се топи едва в края на Юни и началото на Юли. През 80те години на 20 век, тази преспа изчезваше до средата на Май. Не вярвайте на "глобалното затопляне". Колкото до гренландия, то тя не случайно е наречена така, асега кучетата ходят практически по леда не по сушата, а по океанския лед, където солеността на водата е 36 промили.