Украйна търси решения за отстраняване на щетите, нанесени при нападението с руски дрон срещу защитния саркофаг на авариралата атомна електроцентрала в Чернобил.

Това съобщи министърът на опазването на околната среда и природните ресурси Светлана Гринчук, цитирана от "Ройтерс".

Украйна работи съвместно с експерти, за да определи най-добрия начин за възстановяване на правилното функциониране на защитната арка след удара с дрон от 14 февруари.

"За съжаление, след нападението саркофагът частично загуби своята функционалност. И сега, мисля, че още през май, ще имаме резултатите от анализа, който в момента извършваме...", каза Гринчук.

По думите ѝ в анализа участват Европейската банка за възстановяване и развитие, научни институции и компании, участвали в инсталирането на арката през 2019 г., за да покрие "саркофага" отдолу. Той беше набързо поставен в седмиците след аварията в Чернобил през 1986 г.

Русия нарече "изнудване" обвинението на Зеленски за удара по Чернобил

Русия нарече "изнудване" обвинението на Зеленски за удара по Чернобил

Мария Захарова обвини Зеленски, че е организирал предполагаемата атака с дрон, за да съвпадне със събитието в Мюнхен

Длъжностни лица от централата заявиха, че атаката с дрон е пробила голяма дупка във външния капак на новата защитна конструкция и е експлодирала вътре. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова тогава нарече инцидента в Чернобил "провокация".

Защитният похлупак е предназначен да покрие огромната и разрушена стоманена и бетонна конструкция на избухналия реактор.

Дрон удари защитния купол на Чернобил
Обновена

Дрон удари защитния купол на Чернобил

МААЕ не отчита радиация, но предупреждава за опасностите

Защитното съоръжение беше изградено след експлозията на четвъртия реактор на централата, която доведе до радиоактивно замърсяване на голяма част от Европа при най-голямата ядрена авария в света.