Комуникациите са прекъснати, някои журналисти бяха изгонени и хуманитарен екип на ООН остава блокиран край засегнатия от наводнение град Дерна, докато властите се опитват да овладеят обществения гняв заради неуспеха да предотвратят най-голямото природно бедствие в Либия, предава Ройтерс.
Седмица след като наводнението унищожи голяма част от центъра на града, разярените жители на Дерна демонстрираха по улиците и подпалиха дома на кмета през нощта. Те обвиняват властите, че не са поддържали язовирите, които защитаваха града, и че не са евакуирали жителите преди бурята.
Във вторник сутринта ситуацията отново беше спокойна, но интернет и телефонните връзки бяха прекъснати. Областната администрация съобщи, че е отстранила кмета и е уволнила целия градски съвет.
Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) каза, че екипи за търсене и спасяване, спешни служители и служители на ООН, които вече са в Дерна, все още работят, но екип, който трябваше да се насочи към там от Бенгази, беше спрян в подстъпите към града.
Някои журналисти, включително работещи за канали на арабски език, които излъчват от града от дни, съобщиха във вторник, че им е било наредено да напуснат.
Протестите през нощта, първият знак за безредици на място след наводнението, показаха степента, до която бедствието представлява предизвикателство за властите в източната част на Либия, сега под контрола на регионалния лидер маршал Халифа Хафтар.
Длъжностни лица предложиха "невинни" обяснения за прекъсването на комуникациите и очевидните заповеди на някои журналисти да напуснат града, който преди бедствието имаше население от 120 000 души. Засега няма обяснение за блокирането на мисията на ООН.
Говорител на държавната либийска телекомуникационна холдингова компания Мохамед Албдаири каза пред телевизия Libya Alahrar, че комуникациите са прекъснали в района, защото някои оптични кабели са били прекъснати. Инженерите проучват дали това се дължи на изкопни работи или саботаж и се стремят да ги поправят, каза той.
Хичем Абу Чкиуат, министър на гражданската авиация в администрацията, която управлява Източна Либия, каза пред Ройтерс по телефона, че на някои репортери е било казано да стоят далеч от спасителните операции, но отрече това да е свързано със сигурността или политиката.
"Това е опит да се създадат по-добри условия спасителните екипи да извършват работата по-спокойно и ефективно", каза той. "Големият брой журналисти се превърна в пречка за работата на спасителните екипи."
Властите дадоха много различни данни за броя на загиналите, откакто язовирите над Дерна се спукаха в резултат на мощната буря Даниел на 10 септември, отприщивайки порой, който помете сърцето на града. Световната здравна организация потвърди 3922 смъртни случая. Още хиляди са в неизвестност, а безброй тела са отнесени в морето.
В Ню Йорк генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза пред Общото събрание, че жителите на Дерна са станали "комбинирани жертви" на война, климатични промени и "лидери - близки и далечни - които не са успели да намерят път към мира".
"Хората на Дерна живееха и умираха в епицентъра на това безразличие - когато небето отприщи 100 пъти месечните валежи за 24 часа..., докато язовирите се скъсаха след години на война и пренебрежение..., докато всичко, което познаваха, беше заличено извън картата", каза той.
"Дори сега, докато говорим, телата се отмиват на брега от същото Средиземно море, където милиардерите правят слънчеви бани на своите суперяхти."
В понеделник вечерта демонстранти се събраха на площада пред забележителната джамия "Сахаба" със златен купол в Дерна. Някои развяваха знамена от покрива на джамията. По-късно вечерта те подпалиха къщата на кмета Абдулменам ал-Гаити, каза неговият офис мениджър пред Ройтерс.
Седмица след бедствието части от Дерна остават кални руини, обикаляни от бездомни кучета, а семейства все още търсят изчезнали тела сред развалините.
Гневните жители казват, че бедствието е можело да бъде предотвратено. Длъжностни лица признават, че договорът за ремонт на язовирите след 2007 г. никога не е бил завършен, като обвиняват за това несигурността в района.
Либия е провалена държава повече от десетилетие, като нито едно правителство не упражнява власт над цялата страна, откакто Муамар Кадафи беше свален през 2011 г. Дерна се контролира от 2019 г. от Либийската национална армия, която господства на изток. Няколко години преди това беше в ръцете на въоръжени милиции, включително местни клонове на "Ислямска държава" и "Ал Кайда".