Проектобюджетът за следващата година е прекалено предпазлив по отношение на макроикономическата рамка.
Това е оценката на икономистите на БАН по предложението на кабинета за Закона за държавния бюджет, съобщи БНР.
Според заместник-изпълнителния директор на Института по икономика Искра Белева формулираната макроикономическа среда ще бъде неблагоприятна за заетостта.
По думите й заетостта е намаляла със 72 хиляди души, сред които 64 000 наети, 3000 самонаети и 5000 работодатели. Белева допълни, че хората ще реагират на ситуацията. като потърсят спасение в три посоки.
Единият буфер е трансферът на заетост към сивата икономика, заяви тя. Другото спасение, според нея, е трансфер на заетост към селското стопанство.
Забележете, в момента той се реализира и вчера, мисля, че аграрният министър каза, че селското стопанство е единственият засега сектор, който генерира растеж, подчерта Белева.
Според нея третият буфер е имиграцията. Това отработена политика, много добре позната. Хората се спасиха така от предходната криза, посочи тя и допълни - мисля, че тук нещата са ясни, принципът - всеки се спасява, както сам намери за добре.
Бившия директор на НОИ Йордан Христосков заяви от своя страна, че намаляването на осигурителната тежест с 2% е в противоречие с проектобюджета за 2010.
Ако имаше достатъчно кураж, правителството можеше да въведе поне за 2010 г. прогресивно подоходно облагане или просто да въведе две скали - 10% и 15% или 10% и 20%, посочи той.
Според Христосков не е било необходимо да се въвежда намаление на осигурителните вноски, защото „тези 400 млн. лв., разпределени между работещите и работодателите, са капка в морето за стимулиране на икономиката или пък за запазване на работни места".
Той обаче подчерта, че за първи път в бюджета най-добре са защитени възрастните и самотни хора.
Като слабост в социалната част той изтъкна премахването на обезщетенията за майките студентки и майките на близнаци, както и запазването на нивата на обезщетенията за безработица.
fras
на 11.11.2009 в 12:42:02 #2Тия тунеядци що не млъкнат и да си траят, че 100 млн. лв. и следващата година ще изядат без капка полза и смисъл. 100 млн. на БАН + 60 млн. за БНТ + 50млн. за БНР =210 млн. безцелно профукани пари. Като сложиш и БДЖ и други разни Б-та сигурно стават 1 млрд. Я си мишкувайте да не се вгледат във вас, да ви резнат сигурните пари и да ви оставят само на проектно финансиране със задължително поне 30% кофинансиране от друг източник. Ще умрете от глад, търтей! При толкова независими икономически анализатори що плащаме на тия от икономическия институт на БАН? Да плещят веднъж годишно глупости. Как ИПИ, Industry Watch, Центъра за икономическо развитие, Център за либерални стратегии и други се самоиздържат, появяват се по медии, анализират, прогнозират и т.н., наемат ги и им плащат, а тия не могат? Гледах им вчера пресконференцията. Пълна боза, клишета и глупост след глупост.
XXX
на 10.11.2009 в 18:41:45 #1Поне от 8 години не помня да са се изказвали по бюджетна тема, за периода 1991 - 1997 пък - въобще. Сега изведнъж - мнение. Интересно кой е подхвърлил идеята?
Дали не е един очилат тип с физиономия на хамстер? 