Задълженията на фирмите от нефинансовия сектор към банковата система, към държавата и други фирми продължават да се увеличават. За това предупреди председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Днес бизнесът се бори с липсата на финансови средства, поради липсата на поръчки, а нещата се усложняват и от сериозната им задлъжнялост към банките, Националния осигурителен институт и към други фирми контрагенти.
Немалко средства на бизнеса дължи и държавата по сключени и неизплатени договори, обясни Данев, цитиран от БНР.
Той припомни, че само около 90 милиарда лева са междуфирмените задължения, а невъзможността за разплащане между фирмите създава реална опасност от верижни фалити. Задълженията на фирмите към банките пък се оценяват на над 65 млрд. лв. Сериозни суми за осигурителни вноски фирмите дължат и на Националния осигурителен институт.
По думите на Божидар Данев в момента се наблюдава ръст на данъчните и осигурителни задължения, като те са вече над 4,7 млрд. лв. И това се случва като тенденция за първи път.
Задълженията на фирмите към персонала нарастват и достигат 1 млрд. 730 млн. лв.
Общият извод е, че задълженията на предприятията от нефинансовия сектор към банковата система, към държавата и други фирми продължават да се увеличават драстично.
"През 2008 г. за пръв път поради голямото количество взети кредити нараснаха задълженията на фирмите преди всичко към финансовите институции, защото цената на кредитния ресурс беше относително ниска. Тогава имаше една подчертана инвестиционна активност на икономиката, съответно агресивност от страна на банковата система при отпускането на кредитите", коментира Божидар Данев.
Според Божидар Данев следващите две години ще са тежки за българската икономика, поради намалението на инвестиционната активност и високата цена на кредитите, което ги прави почти недостъпни за голяма част от фирмите.
Икономическата среда, по думите на Божидар Данев, е крайно неблагоприятна, вследствие на рязкото повишаване на цената на банковото кредитиране.
Средните лихвени нива по кредитите нараснаха до 11,2 процента, като не се отчитат допълнителните разходи, които са за гаранции, за ипотеки, такси за разглеждане, такси за обслужване на кредитите. С тях средната цена на лихвените нива стига средно до 14 на сто."
Задлъжнялостта на фирмите, липсата на инвестиции и финансиране ще предизвикат много сериозни съкращения, предупреждават още от БСК. Експертите им са изчислили, че без работа тази година ще остане всеки пети българин.
Припомняме, такава е и прогнозата на синдикатите.
Тези цифри обаче се различават от прогнозите на социалното министерство, според което безработицата ще достигне малко над 11 процента.
Що се отнася до забавените плащания на държавата към бизнеса по сключени и изпълнени договори, според Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците, става дума за сума между един и два милиарда лева.
Особено тежък е проблемът с връщането на ДДС. От правителството обещават да ускорят дължимите плащания към бизнеса. Според министъра на регионалното развитие Росен Плевнелиев до март 2010 година държавата ще изплати за извършено строителство на български фирми 200 млн. лв.
няоб
на 27.01.2010 в 07:30:19 #10зороастер![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_biggrin.gif?_=1446728989)
zoroaster
на 27.01.2010 в 01:55:34 #9Леле леле, и защо това цвете на кибернетиката се е оставило да вехне при аборигените в БГ. Впечатлен съм такова себеотрицание няма аналог в 23, 24 25 и т.н. правителства на БГ. Или може би срещите с Рейган са минали кофти и затова се е върнал. Само не мога да разбера защо не си гледа кибернетиката, ами се занимава с икономика, която явно не му е силна страна и няма да си говори с американския президент за нея. Но начуихме нещо от блестящия коментар под мен в България имало аристокрация, но не каква да е а родена в София, а не в Банкя или Перник или на друго място.
няоб
на 26.01.2010 в 21:29:34 #8Още едно уточнение за имбецилите: 06.11.2008, Божидар Данев: Планираният ръст от 4,7 на сто за 2009 е непостижим. Някой нещо да каже по въпроса? Защо просто не слушате какво ви ПОДАРЯВА този човек! Ум и разум, не партийни лозунги!
няоб
на 26.01.2010 в 21:25:28 #7Сан Бернар, ако в Бантустана има някой, който знае какво прави и говори това е именно г-н Данев. За незнаещите - г-н Данев е хонорован професор по кибернетика на Хановерския университет, много преди повечето сополанковци във форума да са се родили изобщо! Г-н Данев е имал 2!!! частни/лични на 4 очи/ посещения при американски президент. При това не идиота Буш а Роналд Рейгън!!! Г-н Данев не се омърси нито веднъж с политика и винаги е говорил само безспорни истини! Г-н Данев винаги е защитавал интересите на БГ бизнеса. Не като хер Прокопиев, например. Г-н Данев е внук на Проф. Стоян Петров Данев е български юрист и политик, дългогодишен водач на Прогресивнолибералната партия. Той е министър-председател на България в 23-тото (1901-1902), 24-тото (1902-1903), 25-тото (1903) и 33-тото (1913) правителство. Стоян Данев е и член на Арбитражния съд в Хага. Г-н Данев е истински представител на българската аристокрация и интелигенция. Г-н Данев е роден в София, не в Банкя, Дръндар, Киев и на Мачу Пикчу. Кратката му биография е: Завършва Технически университет в София през 1959-1965 година. Работи в Българска академия на науките /БАН/, Институт по техническа кибернетика като научен сътрудник, ръководител на програми и др. Защитава докторска дисертация "Управление на многосвързани системи". Хабилитира се като старши научен сътрудник. Специализира в Академия на науките - Москва. Удостоен е с награда на БАН за най-добра научна разработка. Удостоен е и с награда за научна разработка с най-голям икономически ефект. Член е на Общото събрание на БАН. През 1979-1980 годна извършва следдокторска специализация в Университет Хановер, ФРГ. Чете лекции като гост в Германия, Англия, САЩ, Италия, Швейцария.През 1981 година постъпва на работа в Българска индустриална асоциация, сега Българска стопанска камара (БСК). Работи последователно като специалист, ръководител център, зам.-председател, председател. Бил е изпълнителен директор на Софийска фондова борса. Понастоящем е Председател на Управителния съвет и Изпълнителен председател на БСК и Изпълнителен директор на международната лизингова компания "Интерлийз" АД. Член е на съветите на директорите и надзорен съвет на крупни търговски дружества. Член е на националния съвет за научна политика. Съпредседател е на Смесения европейско-български икономически и социален комитет. Когато, вие, неграмотни и полуграмотни драскачи лижете дъските в някой партиен клуб, поне не си позволявайте тъпанарски изказвания! И си слагайте ламарина в гащите!![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
mitkonice
на 26.01.2010 в 21:03:12 #6Така ще е,когато държавата не си плаща задълженията това има лавинообразен ефект
Нека Дянков да излезе с дипломите си до ръбоидната глава на бай Бойко и да ябясни на персонала на фалиращите предприятия, да не се плашат,че идват по-добри дни. И ДДС то ще се намали,нищо че и сега с по високото , разбирай нормалното за ЕС, ДДС държавата няма пари да се разплаща
Фалитите са неминуеми. Ние сме бананова република на селски9 тарикати - как може лихвения процент в Чехия да е 5, 6 , а при нас 12, 13. При положение,че у нас банките се презастраховат със свръх гаранции и обезпечения. При положение,че се оказа,че при сегашната мега огромна финансова криза, българските банки почти не са пострадали и сме с много нисък процент на несъбираеми кредити
Не само това, ами банковият сектор отчете ръст на печалбите в размер на 60 млн.
по време на банкови загуби в нормалните страни
А почнат ли да фалират едни,ефектът е лавинообразен. Но нали сме си тъпа нация, днес си се грижим само за себе си без да знаем ,че от много наглост утре ще си изпати и нашият бизнес. На всичкото отгоре и правителството е от мега ограничени хора,които по никакъв начин не се опитват нито да осигурят оборота с лек дефицит,нито да гарантират заеми с някакви икономически средства.
Краят мисля се изяснява.
muncho
на 26.01.2010 в 18:16:46 #5Дали има по-жалък "бизнес" в Африка от българския, който при най-ниските данъци, най-ниските заплати и най-малкото регулации в света пак не може да произвежда рентабилно :-))
Наблюдател
на 26.01.2010 в 18:03:03 #4Кьв Бизнес бре.Кредитни милионери и смотани работодатели.Когато работниците почват да се избират по критерии колко работа може да свьрши и какви пари да донесе на фирмата,тогава ще имаме икономика.А не като сега.Кой колко фалшиви дипломи ще изкара и колко сертификата.Айде сиктир.
daysleeper
на 26.01.2010 в 18:02:16 #314 % значи, че ако на бизнеса му е чиста работата трябва цялата си печалба да я изразходва, само за да покрива лихвите по кредитите. Не говорим за главницата изобщо. 14% не е лихва ами си е убийство за бизнеса.
mc solaar
на 26.01.2010 в 16:53:27 #2а добър ден, реалността започва да изплува ... 14% знаете ли какво значи ?
сан бернар
на 26.01.2010 в 16:48:17 #1Абе този Данев докога ще грачи?