Винопроизводителите на Острова продължават да виждат чашата си наполовина пълна, въпреки ударния спад на паунда след Brexit.
Оказва се, че упадъкът на валутата всъщност е направил продуктите им по-достъпни за любителите на ароматната напитка в чужбина.
„Спадът на валутата ще помогне за нашия износ, който е доста голям”, обясни пред CNN Money Франзен Томпсън, изпълнителен директор на популярна английска винарна в областта на Кент.
Производителят допълни, че за да има успех една марка и да се наложи на пазара, продуктът трябва да държи здрави позиции на международната сцена.
Както други винопроизводители, така и Томпсън се възползва от възраждането на интереса към английското вино. Фирмата му е повишила продажбите си с 30 на сто за година, а гласуването на страната да напусне границите на Европейския съюз не е успяло да удари печалбите на винарните.
Все пак Brexit носи и опасения за бизнеса с винопроизводство на Острова, тъй като Старият континент е сигурен източник на квалифицирана работна ръка.
Служителите обаче по-трудно ще могат да емигрират на Острова, за да търсят препитание, след официалното влизане на Brexit в сила.
Но нарушената връзка с Европа е най-малкият проблем за производителите на вино, тъй като износът на напитката е съсредоточен по-скоро към пазари като Азия и САЩ.
Лошото време и високите разходи по направата на виното, спъвали производителя в продължение на години. Но сега специалистът запретнал ръкави и се заел със засаждането на сорта грозде, който се простира и във френските лозови насаждения в областта Шампан. Така английската пенлива напитка мери сили с популярното шампанско.
Именно английските пенливи вина вдигат позициите на Острова на световния пазар, смята винопроизводителят.
При всички положения обаче ключът към успеха се крие в качеството на избата, допълни още Томпсън.