Българската стопанска камара приветства факта, че темата за създаване на електронна трудова книжка е поставена в дневния ред на парламента.

От БСК изтъкват, че още от 2014 г. настояват за регламентиране на възможност за размяна на документи между работодател и работник по електронен път, както и за замяна на хартиената трудова книжка, трудовото досие на работника и дневника за издадените трудови книжки с електронни.

В сформираната през 2014 г. работна група към Министерството на труда и социалната политика е била обсъдена идеята за преход от хартиена към електронна трудова книжка, както и ползите за работодателите, работещите и контролните органи:

  • минимизиране на негативните последици за работещите, които съществуват сега при загуба и унищожаване на трудовата книжка, липса на печати и подписи;
  • повишаване нивото на контрол при спазване на трудовото законодателство, увеличаване броя на предоставяните електронни услуги и намаляване на дела на трудово-осигурителни измами. Чрез електронизиране на трудовата книжка ще се осигури достъп до вписаната в нея информацията в реално време на различни институции и заинтересовани страни (работник/служител, работодател, контролни органи и др.);
  • намаляване на административната тежест за работодателите - отпадане на необходимостта от връчването на уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ на работника или служителя, издаване на УП 2 и УП 3, тъй като информацията ще се попълва в "електронната трудова книжка";
  • структуриране и обединяване на информацията в национален обхват, което позволява допълнителен анализ, който да се ползва като инструмент при формиране и провеждане на политики на пазара на труда;
  • електронният регистър предоставя възможност за последващ обмен и интегриране на данни с информационните регистри на други институции - ГРАО, НАП, НОИ, НЗОК и др.
Създаването на електронна трудова книжка обсъждат работодатели и НПО

Създаването на електронна трудова книжка обсъждат работодатели и НПО

С приемането й се облекчават някои процедури за работодателите

От БСК посочват, че в рамките на работната група са били изразени положителни становища от всички заинтересовани страни с изключение на социалното министерство, което е изразило опасения, че идеята е трудно осъществима.

Независимо от първоначалния скептицизъм на ведомството обаче от Камарата заявяват, че развитието на електронните услуги и все по-широкото им прилагане е довело до промяна в Кодекса на труда, с която се предвижда част от документите в трудовото досие да могат да се съхраняват и създават като електронни документи. Въз основа на този законов текст МТСП разработи Наредба за вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя, обнародвана през 2018 г.

В края на 2019 г. отново БСК настоя да бъде възобновен дебатът за създаване на електронна трудова книжка. По тази причина в момента Камарата приветства инициативата за законодателно решение на въпроса.

От БСК обаче посочват, че предложеният законопроект не урежда редица важни въпроси, необходими за прехода от хартиен към електронен формат, необходимия преходен период, администриране на данните и други. Според тях е необходимо значително прецизиране и допълване на текстовете, включително и обхващане на други закони.

По тази причина от Камарата настояват за организиране на професионален и задълбочен експертен дебат за прецизиране на предложения законопроект.

Те посочват, че тъй като по законопроекти, регулиращи трудови и осигурителни отношения, председателят на водещата комисия трябва да изиска становище от Националния съвет за тристранно сътрудничество, тази дискусия би могла да се извърши в рамките на Комисията по трудово законодателство, където социалните партньори да представят своите предложения.