Министерството на икономиката трябва да следи какво се случва с компаниите, не толкова с хората. Това заяви служебният министър на икономиката Никола Стоянов по време на заседание на временната комисия за разглеждане на въпросите с недостига и високите цени на дървата за огрев за отоплителен сезон 2022-2023г. и за изготвяне на предложения за справяне с тези проблеми, съобщава БГНЕС.

Той посочи, че при него са постъпили много оплаквания за търговията с горски материал, поради което е свикал заседание с Министерството на земеделието и Министерството на околната среда и водите, Лесотехническия университет, както и неправителствени организации.

Това, което чух от тях е, че компаниите се оплакват от липса на дървен материал, дори мислят съкращения, обясни Стоянов.

По негови думи имало и чуждестранен инвеститор, който е заявил, че дори в тази ситуация мисли да изнесе производството си, тъй като няма как да работи.

Стоянов попитал колеги от министерството на земеделието и от Лесотехническия университет.

ВАП се самосезира за незаконна сеч на гори в района на град Своге

ВАП се самосезира за незаконна сеч на гори в района на град Своге

Върховната административна прокуратура ангажира и Изпълнителната агенция по горите

"Стана ясно и, че в Австрия 90% от прираста се реже, докато в България е 50%, след което ми казаха, че не се грижим достатъчно за гората, като включително не се грижим достатъчно и за сечта. На събранието бяха извадени два основни проблема - първият, който за мен е по-важен, е липсата на дървосекачи, а вторият е проблемът с добива, трябва да се намери решение и той да се увеличи", настоя министърът.

Той посочи, че е трудно някой инвеститор да има намерение за инвестиции в горския сектор предвид ситуацията.

На въпрос на Александър Дунчев дали освобождаването на конкуренцията на пазара е проблем за икономиката, или това е начин да се стимулира производството и да има повече приходи в държавата, Стоянов отвърна: "Това, което казвате, звучи много добре, ако сега се намираме в етап, в който очакваме, че проблемът ще се реши след две години, но от срещата ми с експертите стана ясно, че всички изпитват трудности в добива на суровина. Конкуренцията е нещо, което подкрепяме всячески, но резултатът към момента е такъв, че експертите се оплакват, че няма суровина".

За сериозен спад в добива на дървесина алармират от бранша

За сериозен спад в добива на дървесина алармират от бранша

Отчитат намаление с 2.5 млн. куб. м за 2 години

Иван Иванов от БСП отчете негативна тенденция в определени фабрики да се изгаря дървесина, която е за преработка, и запита Стоянов дали е готов да се бори срещу тази тенденция. Министърът призна, че не е чувал за този проблем, но ще се ангажира с него.

От своя страна директорът на Североизточното държавно предприятие инж. Ради Иванов предупреди, че ще стане изключително трудно за горските стопанства, ако гражданите идват и сами заявяват своите поръчки.

"Ще се затрудни работата, ако отпадне възможността кметовете да отправят поръчки до общинските горски стопанства. Не съм съгласен и с варианта да подпомагаме чрез твърде много социални помощи гражданите, за да получат дърва на по-ниски цени - така ще се утежни състоянието на горските предприятия", подчерта той.

Според него с ограничаване на количествата от 5 кубика дърва на семейство проблемът донякъде ще се реши.

Откриха още 40 куб. м. незаконна дървесина, превозвана от фирмата на кмет

Откриха още 40 куб. м. незаконна дървесина, превозвана от фирмата на кмет

Към момента няма повдигнато обвинение към кмета на село Конарско

Той посочи, че след Нова година ще се правят опити за осигуряване на още 5 кубика, но за сега само това можело да се измисли.

"По някакъв начин хората трябва да си купят дърва на свободния пазар, а не да използват списъци, които са предназначени за по-бедните хора. Тази година поради факта, че повече хора се насочиха към този начин за закупуване на дърва, трябва ясно да се разграничи кои хора са наистина социално затруднени и да се определи кои хора ще могат да купуват дърва от списъците, за да се намали тежестта върху горските предприятия", допълни Иванов и увери, че практиката в град Омуртаг да се правят корупционни практики с дървата за огрев, ще бъде изкоренена.